PREBEN FABRICIUS & JORDEN KASTHOLM. FÅTÖLJ FK 85 FÖR ATT DÖDA.
616308. PREBEN FABRICIUS & JORDEN KASTHOLM. FÅTÖLJ FK 85 FÖR ATT DÖDA.
Formgivning: Preben Fabricius & Jorden Kastholm 1968
tillverkare: Kill International
Stomme och stomme i aluminium med klädsel täckt i textil.
Fåtölj dimensioner:
Sitshöjd ca. 16"
Total höjd ca.. 90 cm
Total bredd ca.. 70cm.
Stolen används. Omslaget är inte original och har förnyats.
Det finns tecken på slitage på ramen, som små repor eller scuffs. På undersidan av fåtöljen på ramen orsakades troligen starkare tecken på slitage av monteringen.
Fåtölj dimensioner:
Sitshöjd ca. 16"
Total höjd ca.. 90 cm
Total bredd ca.. 70cm.