Västerdalarnas Auktionsbyrå

Vi har lång erfarenhet av auktionsverksamhet både nationellt och internationellt. Vi har arbetat som ombud/mäklare för köpare och säljare i 25 år, detta gör att vi vid behov kan lokalisera genom vårt internationella nätverk en stark potentiell köpare eller säljare som passar just din affär. Vi kommer att genomför regelbundna auktioner hela året. Vår verksamhet grundar sig på ett mycket bra samarbete mellan oss och våra uppdragsgivare, dels bland privatpersoner men också med advokat- och begravningsbyråer, myndigheter, museer samt bank- och försäkringsbolag.

Vi finns i Vansbro och Online

Här kan Ni som är köpare finna det Ni söker bland möbler, måleri, grafik, porslin, glas, mattor, mynt, frimärken, smycken, kristallkronor och mycket annat från 1600-talet och fram till 1900-talets häftiga formgivning.

Önskar Ni sälja ett hem eller något enstaka föremål erbjuder vi er bl.a. hembesök, värdering och hämtning.

Vi hälsar Er hjärtligt välkomna!

Thord Berglund, VD