När konstvärlden är som bäst rymmer den historier, skatter, myter, nyupptäckta målningar, svindlande affärer och inte minst mysterier.
Till de sistnämnda hör en av de mest gåtfulla gestalterna i det sena 1800-talets Stockholm: Pierre Louis Alexandre.
Härstammande från Franska Guyana, klev han under mitten av 1870-talet av en båt i Stockholm. Vid sidan av försörjning som hamnarbete kom han under vintertid att tjäna sitt levebröd genom att sitta modell för svenska målare fram till ett par år före sin död i april 1905.
Hans levnadsöde skulle långt senare efterforskas, avtäckas och sammanställas i bokform av Mats Werner som spårat upp 43 porträtt av Alexandre.
Crafoord Auktioner Stockholm kan nu presentera elva av dessa i en temaauktion som omfattar måleri av bland andra Axel Kleimer, Ida von Schulzenheim och Gunnar Börjesson.