”De här samlade konstnärerna äro en kollektiv kraft som, genom sina, om än olika så dock gemensamma, strävanden, väcka, giva och sprida skönhet”. Så löd de inledande orden i ett tal av Maja Fjaestad vid öpp nandet av Arvika-utställningen 1911”.
Karlstad-Hammarö Auktionsverk är stolta att presentera ett urval konst, konsthantverk och möbler med anknytning till den värmländska staden Arvika med omnejd.
Vid sekelskiftet 1800-1900 lockades konstnärer och konsthantverkare till landsbygden av nationalromantiska ideal, där naturen och traditionerna stod i centrum, landsbygden hade än inte påverkats av städernas modernisering. Den Taserudsbördige Christian Eriksson som bott i 1890-talets Paris längtade hem och kom att bygga bostaden och ateljén Oppstuhage vid föräldrahemmet i Taserud.
Vid sekelskiftet lät Eriksson konstnärerna Gustaf och Maja Fjaestad att bo, frodas och skapa. Den konstnärliga traditionen under 1900-talet är stark i Arvika och Christian Eriksson och makarna Fjaestad kom att inspirera flertalet konstnärer, både samtida och nästa generations konstnärer och konsthantverkare. Konstnärerna och hantverkarna under det tidiga 1900-talets Arvika lyckades skapa en miljö som präglas av närheten till naturen, skapandet och gemenskapen, en känsla som än lever kvar idag.
Ett av auktionens toppobjekt Christian Erikssons “Kvinnoansikte” i brons koncipierat i Paris 1901 är synnerligen intressant, kvinnoansiktet användes sedermera i portalutsmyckningen på Sundsvalls enskilda bank på Fredsgatan 4 i Stockholm
Auktionen bjuder även på flera objekt ur Arkitekt Ludvig Mattssons samling (1888-1960), bland annat en ovanlig stabbestol utförd av Ola Eriksson, ett romantiskt landskap av Fritz Lindström från Stockholms skärgård, till allmogemöbler med koppling till Västra Värmland. Verk av konstnärer verksamma i Rackengruppen presenteras i ett vinterlandskap av Gustaf Fjaestad, verk av Maja Fjaestad, Fritz Lindström, Bror Lindh och Mangskogssonen Alfred Ekstam.
Katalogen inkluderar keramiska verk av Hilma Persson-Hjelm, konsthantverk i mässing av Lars Holmström och en mycket ovanlig bricka i mässing av ciselören och konsthantverkaren Lisa Morell (Andersson) även kallad “Kopparlisa”.
Auktionen är ett ypperligt tillfälle att förvärva ett föremål med sann värmländsk anda där Arvikas tradition är förkroppsligad i föremålen.