Moderna & Nutida - Måleri på Stockholms Auktionsverk Fine Art

Moderna & Nutida

tisdag 10 maj 2022 kl. 07:00 EDT (1 - 392)
onsdag 11 maj 2022 kl. 07:00 EDT (393 - 610)

Öppettider: Vardagar kl 11–18. Lördag–söndag kl 11–17
Nybrogatan 32, Stockholm

Med över 600 föremål uppvisar Stockholms Auktionsverk den starkaste Moderna auktionen på flera år. Auktionen innehåller flera nyckelverk av landets största modernister, såsom Isaac Grünewalds akvarell Apachedansen och GAN's futuristiska och expressionistiska mästerverk Den vita och den blå matrosen. Andra konstnärer värda att nämnas är Barbro Östlihn, Peter Dahl och Ola Billgren.

Den internationella avdelningen stoltserar med originalmålningen När Abdullah fick i land sitt nät - ur Tusen och en Natt av Marc Chagall och den spektakulära uppbrutna Thale's Cello av Fernandez Arman. Den omfattande grafiska avdelningen innehåller bland annat Keith Harings Untitled 1-5 (Fertility Suite), en större samling verk av Christo och Jeanne-Claude samt betydande verk av Robert Rauschenberg, Joan Miró och Pablo Picasso.

Konsthantverksavdelningen är stor med många spännande föremål. Nämnas kan en stor avdelning med attraktiva furumöbler formgivna av Axel Einar Hjorth och tillverkade vid Nordiska Kompaniet under 1930-talet. Från Firma Svenskt Tenn kommer flera spännande soffbord och även danska möbelklassiker som Hans J Wegners "Sabelbensskåpet" och Ib Kofoed Larsen sideboard i jakaranda. Mattorna är representerade av både Barbro Nilsson och Märta Måås Fjetterström. Fina tidiga graalpjäser från Orrefors men även härlig keramik från Gustavsberg som stora Farsta pjäser och färgglada Fribergvaser. Ovanliga är vaserna och skålen av Shoij Hamada och Bernard Leach.

Auktionens silveravdelning kan stoltsera med flertalet intressanta föremål av eftersökta moderna formgivare och silversmeder som Wiwen Nilsson, Erik Fleming, Johan Rohde, Harald Nielsen, Georg Jensen, WA Bolin, Tapio Wirkkala och Sawaya & Moroni.
Det är inte ofta man ser smycken av Rosa Taikon, auktionen innehåller flertalet av hennes ikoniska arbeten. Men även formgivare som Gunnar Cyrén och Björn Weckström

Avgifter och auktionsvillkor

Köparprovision
22,50 % (Ink. moms.)
Slagavgift
80 SEK (Ink. moms.)

Observera att ångerrätt inte gäller på slagauktioner. Läs mer.

FiltreraFiltrera och sortera

Auktionsarkivet

Du söker i vårt arkiv över avslutade auktioner.

Visa pågående auktioner istället.