Lilla Kvalitén Mars 2023 - Europeiskt på Stockholms Auktionsverk Fine Art

Lilla Kvalitén Mars 2023

torsdag 30 mars 2023 kl. 04:00 EDT

Visning
24–29 mars på Nybrogatan 32, Stockholm.

Öppettider
Vardagar kl 10–18. Lör–Sön kl 11–16.

Slagauktion
30 mars, start kl 10, på Nybrogatan 32, Stockholm.

Konsthantverket bjuder på ett brett utbud av spännande designföremål, klassiska och moderna möbler, mattor, keramik, glas, silver och smycken från olika tider.

Avdelningen för klassiska möbler och konsthantverk lockar, bland mycket annat, med ett italienskt hörnskåp från 1700-talet med vackert målade landskap, en intressant tazza i marmor från Kolmårdens marmorverk snarlik de som placerades 1824 på balkongen och kolonnraden på Rosendals slott och en ovanlig karmstol s.k. Fine Art Society Armchair från det Engelska 1800-talet, formgiven av George Faulkner Armitage (1849-1937) -. Andra intressanta objekt är en sengustaviansk ljuskrona i brännförgylld mässing tillverkad i Stockholm och ett svärtat och förgyllt rokokoskrivbord med träskuren dekor samt Greve Nils Mörner af Morlandas sigill.

Designavdelningen har mycket som väcker habegär, så som en vas i stengods signerad Salto, en av Bertil Valliens gjutna glasskulpturer med polykrom dekor och ett par asymmetriska fåtöljer tillskrivna Arne Norell. Vidare lockar en vävd tapet från 1950-talet av Lars Gynning med cirkustema, en soffa från Firman Svenskt Tenn med tyget "gröna fåglar" och Märta Måås-Fjetterströms "Blå heden".

Asiatiska avdelningen har flera attraktivt blå monokromer från tiden kring sekelskiftet 1800 och dekorativa tallrikar målade i famille rose och famille verte.

Tunga fina bestick i silver hittar man på silveravdelningen och en ovanlig liten förgylld medicinsked i barnstorlek av Gustaf Möllenborg, Adolf Zethelius visar på hög kvalitétmedvetenhet i ett par sockerskålar liksom Johan Rohde i en bonboniere för Georg Jensen. Intressant är den lilla bägaren med Karl XII:s nödmynt och vodkasetet i näverimitation stämplat i S:t Petersburg.

Under ​s​mycken imponerar en samling 1800-talssmycken med tidstypiska sammanställningar av guld emalj, pärlor och ädelstenar men även intressanta svärtade järnsmycken från Berlin. Under 1800-talet präglades smyckemodet av en historisk medvetenhet vilket visar sig i återblickar till ornament från äldre tider.

På konstavdelningen presenteras en samling verk av modernisten Ester Henning, vars färgstarka och mycket personliga konstnärskap, fortsätter att fascinera och intressera en bred publik. Vi kan även rekommendera att ni passar på att se verken av en mer minimalistisk modernist, Albert Johansson, i vars konstnärskap ett experimenterande med rumslighet i en ljus färgskala tacksamt möter det skandinaviska vårljuset.

Det växande intresset för skulpturer, som atmosfärskapande element i våra interiörer, bemöter vi genom att erbjuda ett stort antal dekorativa exemplar, alla noggrant utvalda utifrån konstnärskap och estetiska kvalitéer. Några namn ur samlingen är Bror Hjorth, Arvid Knöppel och David Wretling.

I visningen finns även många målningar av stora namn inom det klassiska måleriet, till exempel det charmiga och välmålade verket “Tidningsläsaren” av Oscar Björck samt verk av Hanna Pauli, Esther Ellquist-Bauer och Helmer Osslund. I lyckade möten med dessa är även vår samtid representerad. Passa på att försjunka i de stämningsfulla verken av Lars Lerin och Alexander Klingspor, liksom att piggas upp av Madeleine Pyks färgstarka verk.

Avslutningsvis så imponerar visningens äldre måleri genom sina måleriska kvalitéer och outtömliga narrativ. Här kan bland annat lyftas fram ett utsökt stilleben från 1700- talet, holländsk skola, där en ekorre har tagit för sig av sommarens frukter och bär. Här finns också fantastiska pastorala landskap som får oss att längta ut i naturens paradisiska marker.

Avgifter och auktionsvillkor

Köparprovision
25 % (Ink. moms.)

Observera att ångerrätt inte gäller på slagauktioner. Läs mer.

FiltreraFiltrera och sortera

Auktionsarkivet

Du söker i vårt arkiv över avslutade auktioner.

Visa pågående auktioner istället.