Klassiska och Asiatiska - Belysning & Lampor på Stockholms Auktionsverk Fine Art

Klassiska och Asiatiska

tisdag 7 december 2021 kl. 05:00 EST (1 - 372)
onsdag 8 december 2021 kl. 05:00 EST (374 - 607)

Välkommen till höstens Klassiska & Asiatiska. Auktionen innehåller ett brett utbud av svensk och internationell konst och antikviteter av högsta kvalitet.

Visning 1- 6 december på Nybrogatan 32, Stockholm
Öppet:
Måndag - fredag kl 11-18
Lördag - söndag kl 11-17
Slagauktion 7-8 december start kl 11

Vi bjuder in våra besökare på en resa 4.500 år tillbaka i tiden, till Egypten. Genom fascinerande artefakter från de faraonska dynastierna, med svenska provenienser, till den sengustavianska erans möbler och konsthantverk, färgat av Kejsar Napoleons fälttåg. Till 1800-talets Grand Tour resenärer som samlade souvenirer under sina resor i fjärran länder och storslagna kulturer. Silver och pretiosa avdelningen innehåller en dosa av Carl Blank i S:t Petersburg 1809-1817 och ett cigarettetui av Fabergé, verkmästare August Hollming i S:t Petersburg 1908-1917 .Två intressanta legender när det kommer till det ryska guldsmidet. Smyckeavdelningen innehåller ett hänge i 18 k vitguld med en ovalslipad Paraíba-turmalin men även en brosch i platina från Belle Époque-eran, tillverkad omkring år 1900.

Den ståtliga bronsfigurinen föreställande Weituo, den buddhistiska trons väktare, är ett av flera intressanta objekt på avdelningen för asiatisk konst och konsthantverk. Bland de äldsta föremålen märks en kinesisk cizhou-urna från 1300-talet med chokladbrun dekor föreställande bl.a. kaniner. Under Transitionsperioden, 300 år senare, tillverkades skålfatet med en expressiv och eldsprutande qilin. Trots det skräckinjagande yttre är det mytologiska djuret lyckobringande! Auktionen innehåller även trevliga antika och semiantika mattor, bland annan den antik Kerman Laver, med ett ovalt porträtt i mitten föreställande den store dervishen Mashagh Ali Shah.

Konstavdelningen stoltserar bland annat med en omfattande samling Old Masters, med verket Mose och molnpelaren av Lucas Cranachs studio som kronjuvel. Andra betydande verk är Adriaen van Stalbemts vackra parklandskap och Elias Voncks stilleben. På den svenska avdelningen ses målningar av konstnärer såsom Carl Larsson, Carl Wilhelmson och Bruno Liljefors. Intresset för skulpturer har ökat kraftigt de senaste åren och den svenske superstjärnan Carl Milles är ständigt aktuell. Denna auktion innehåller bland annat Milles skulptur Solglitter, Najad på delfin och en ytterst ovanlig skulptur av August Strindberg.

Auktion tisdagen den 7 december med start kl 11.00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Katalognummer 1 - 373
Möbler
Kuriosakabinettet
Mattor
Svensk & Internationell konst samt Old Masters

Auktion onsdagen den 8 december med start kl 11:00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Katalognummer 374 - 607
Asiatisk konst & konsthantverk
Silver
Smycken

För telefonbud vänligen maila till fineart@auktionsverket.se

Avgifter och auktionsvillkor

Köparprovision
22,50 % (Ink. moms.)
Slagavgift
80 SEK (Ink. moms.)

Observera att ångerrätt inte gäller på slagauktioner. Läs mer.

FiltreraFiltrera och sortera

Auktionsarkivet

Du söker i vårt arkiv över avslutade auktioner.

Visa pågående auktioner istället.