RA Auktionsverket Norrköping

RA Auktionsverket är ett modernt auktionshus. I våra specialbyggda lokaler – invigda hösten 2015 – bygger vi upp unika miljöer utifrån föremålen vi säljer. I våra lokaler behöver inte föremålen trängas utan alla våra objekt får en framträdande plats.

RA Auktionsverket är ett av få auktionshus som erbjuder ett helhetskoncept. Vi säljer allt från enklare föremål till exklusiva antikviteter. Våra kunder finns i hela Sverige och även många internationella kunder allt knyts samman under våra onlineauktioner som sköts i samarbete med Auctionet.com

Alla objekt visas på vår hemsida www.auctionet.com och där kan man även lägga bud på objekten.

Vi utför även hämtning och tömning av hus, lägenheter och gårdar. Bland våra uppdragsgivare finns, förutom privatpersoner, också advokater, banker och begravningsbyråer.

RA Auktionsverket drivs av Ridha Achoura som har sina rötter i Tunisien och vurmar för 1700-talets orientalism. Kärleken och det svenska språket förde honom till Sverige 1986. Ridha som tidigare varit verksam som chef på Hällristningsmuseet i Norrköping har även haft antikaffär i Norrköping tidigare.

Med åren har har planerna fört Ridha mot nya projekt och år 2015 bestämde sig Ridha för att återuppliva RA Auktionsverket i Norrköping. Denna gång i mycket större utsträckning och mer modernt där auktion har fått en ny innebörd tack vare internet.

Kostnadsfri värdering

Vad vill du värdera?

Dra filer hit eller välj filer

Fota gärna eventuella stämplar, signaturer samt baksida och undersida.

    Till exempel mått, skick, tillverkare och material.

    Kontaktuppgifter

    Dina uppgifter används enbart för att kontakta dig om värdering.