Skena av 18k guld med rund fasettslipad bergkristall. Stämpelsignerad Wiwen Nilsson, Lund 1965. Stenens diameter 1,5 cm. Storlek 16 1/4. Något slitage/ Some wear. (D).

Något slitage.

Bud:
1 938 EUR
Värdering: 1 453 EUR
Inropsuppdrag stänger:
Sålt
2 dec 2017 kl. 13:00 CET

Något slitage.

Föremålets betalsätt

KlarnaBetalkortBankgiroBanköverföring

Ort
Lund, Sverige
Crafoord Auktioner
Föremålsnr
666151
Katalognr
116

Om auktionshuset

Namn
Crafoord Auktioner i Lund AB
Momsnr
SE556489536401
Org.nr
556489-5364
Telefon
+46-46-2111870
Adress

Clemenstorget 7
222 21 Lund
Sverige

Läs mer om auktionshuset.

Crafoord Kvalitetsauktion Höst 17

Höstens auktion är i vanlig god ordning ett formligt fyrverkeri av starka karaktärer, alla med sin egen personlighet och med stor spridning i tid och rum.
Mattavdelningen ståtar med inte mindre än fyra mattor från Märta Måås-Fjetterström, avdelningen modernt silver innehåller förutom dansk modern silverformgivning en extensiv kollektion arbeten av stadens stora namn i sammanhanget, Wiwen Nilsson.
På målerisidan presenteras, för att bara nämna något, fina verk av skånska modernister såsom Schyl, Bergh och Johan Johansson, den senare med ett verk som faktiskt skildrar Tullkammaren i Lund där vi idag bedriver vår verksamhet, som den tedde sig en regntung dag 1920. Evert Lundquist är representerad med två starka verk, och Carl Wilhelmsons underbara, ömsinta ögonblicksskildring av vardagslivet en solig dag i St Ives lär väcka både beundran och intresse.
För den klockbitne dukas en fin samling högkvalitativa armbandsur upp, och det bjuds även på intressant skånskt, folkligt dräktsilver.
Auktionen avslutas med försäljning av två ikoniska fordon, en 1958 Chrysler Saratoga och en 1959 Chevrolet Impala.
Spelet kan börja, ridån går upp. Du har rollistan i din hand. Dramat får sin upplösning lördagen den 2:a december.

Väl mött!

Denna auktion är en slagauktion.

Antal besök: 1 584