278. POUL KJAERHOLM. "PK III", skärm, E Kold Christensen, Danmark tidigt 1960-tal, formgiven 1956, 12 sektioner, furu (oregon pine).
278. 3102769. POUL KJAERHOLM. "PK III", skärm, E Kold Christensen, Danmark tidigt 1960-tal, formgiven 1956, 12 sektioner, furu (oregon pine).
Höjd 140, total längd ca 232 cm
HISTORIK
Dessa skärmar formgav Kjaerholm redan 1956. De första skärmarna tillverkades 1961 för Kjaerholms egna hem, man kunde sedan från 1964 beställa dem från E Kold Christiansens katalog.
LITTERATUR
Michael Sheridan, Poul Kjaerholm furiture architect, Louisana Museum of Modern art, 2206.
Bruksslitage, mindre repor. För konditionsrapport vänligen kontakta ulrika.ruding@auktionsverket.se.
HISTORIK
LITTERATUR