Lilla Kvalitén 23 februari - Alla föremål på Stockholms Auktionsverk Fine Art

Lilla Kvalitén 23 februari

torsdag 23 februari 2023 kl. 04:00 EST

I vanlig ordning bjuder Lilla Kvalitén på en härlig blandning av föremål i olika stilar och från olika tidsepoker. Keramik, smycken, silver, konst och designföremål visas sida vid sida i vårt fina visningsrum på Nybrogatan 32. Här finns något för alla!

Bland konsten hittar vi verk av några av våra mest folkkära konstnärer som till exempel Lars Lerin, Madeleine Pyk och Bengt Lindström. Man hittar även ett antal små fina skulpturer av namnkunniga konstnärer som Carl Eldh, Arvid Knöppel och Bror Hjorth. För den fotointresserade finns bland annat Gunnar Smolianskys klassiska bild “Södermannagatan” från 1959 och ett antal verk Åke E:Son Lindman. Längtar du ut till havs och varmare vindar finns i väntan på sommaren ett antal verk av Gösta Werner. Detta för att nämna några av alla de konstnärer som finns representerade i visningen.

Titta gärna lite extra och förundras över en ovanlig, tusen år gammal kinesisk Longquan-skål med celadonglasyr. Den har en livfullt ristad och kammad dekor som föreställer stiliserade pojkar omgivna av bladslingor. Sällsynt är också den koreanska flaskan från 1400-talet som är dekorerad med krysantemum och bladverk.

På smyckesavdelningen presenterar vi under denna auktion en samling med proveniens Ulla Carenby. Bland annat smycken av Cartier och Yves Saint Laurent men även en vacker armring i vit jade, också kallad Mutton Fat. Med sina blott 17 år gjorde hon succé i 60- och 70-talets Paris och kom att blir Yves Saint Laurents favoritmannekäng under denna tid. Hon förkroppsligade designerns elegans och flera av Laurents klassiska kreationer inspirerades av Ulla, bland annat den välkända smokingflickan från "Le Smoking" år 1966.

Varmt välkommen att botanisera i auktionens breda utbud!

Avgifter och auktionsvillkor

Köparprovision
25 % (Ink. moms.)

Observera att ångerrätt inte gäller på slagauktioner. Läs mer.

FiltreraFiltrera och sortera