329. OTTO SCHULZ. Byrå, Boet, Göteborg, 1930-tal, betsad björk och björk, knopparna med intarsiadekor.

329. 2641090. OTTO SCHULZ. Byrå, Boet, Göteborg, 1930-tal, betsad björk och björk, knopparna med intarsiadekor.

Påskrift på baksidan 6830, Höjd 67,5, 104 x 47 cm.

Bruksslitage, några repor, mindre fanerbortfall på en av draghandtagen.

Otto Schulz (1882–1970)

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Otto Schulz (1882–1970)

Moderna & Nutida Våren 2023

VISNING
10–14 maj på Nybrogatan 32, Stockholm

ÖPPETTIDER
Vardagar kl 10–18, Lör–Sön kl 11–17

AUKTIONSORDNING

MÅNDAG 15 MAJ
Silver 1 - 51
Smycken 52 - 130
Mattor 131 - 186
Glas 187 - 215
Keramik 216 - 267
Möbler & Design 268 - 476
Klockor & Fashion 477 - 502

TISDAG 16 MAJ
Svensk Konst 503 - 685
Internationell Konst 686 - 797

I vårens Moderna & Nutida auktion samlar Stockholms Auktionsverk det bästa av svensk och internationell konst, grafik, fotografi, skulptur, mattor, klockor, smycken och moderna designklassiker från 1900-talets början och framåt.

På konstavdelningen ligger tyngdpunkten bland de inlämnade föremålen på modern konst med svenska signaturer och internationella förtecken. För tredje Fine Art-auktionen i rad finns den svenske superstjärnan Gösta Adrian-Nilsson (GAN) representerad med ett portalverk ur konstnärens tidiga experimentella 1920-talsproduktion; "Gardister". Avantgardefilmaren, dramatikern och författaren Peter Weiss är världsberömd i sin traditionella kontext men med målningen "London Slum" visar han även sin storhet som konstnär. Stockholms Auktionsverk är också glada över att belysa den tysk-svenska konstnären Lotte Laserstein som finns representerad med ett flertal finstämda porträtt. En annan kvinnlig konstnär som går att finna i föremålslistan är Lena Cronqvist, vars betydelse i svenskt konstliv inte nog kan understrykas. Verket "Spegling/I spegeln" ingår i den uppmärksammade sviten Målaren och hennes modell från 1982, där konstnären skärskådar sin egen självbild. Andra höjdpunkter på den samtida avdelningen är Rolf Hansons "Xelimane" och Lars Jonssons monumentala "Den eviga kraften, ejdrar".

Den internationelle konstnären Isaac Julien, just nu aktuell med en stor separatutställning på Tate Britain, är en av vår tids ledande film- och installationskonstnärer. Med videoverket "Fantôme Afrique" utmanar Julien betraktarens förståelse för Afrikas historia och dess relationer till omvärlden samtidigt som det visuellt fascinerar och engagerar betraktaren. Andra intressanta verk bland de internationella verken är Bridget Rileys "Revision of Study 7/7/86", Auguste Herbins verk "Six", Robert Rauschenbergs "Untitled", samt representativa verk av Wilfredo Lam och Karel Appel.

Även konsthantverksavdelningen står för många spännande auktionsnummer. Auktionen innehåller bland annat en stor sektion med silver och smycken tillverkade och formgivna av Bernd Janusch och hans hustru Rosa Taikon, men även smycken av namn som Torun Bülow Hübe, Wiwen Nilsson med flera. Silveravdelningen har många intressanta föremål på vårens auktion. Imponerande är en av Wiwen Nilssons typiska, geometriska kaffeserviser, en stor spännande skål med rikt drivet mönster av Jan Eve Stengård och en vackert organisk kaffekanna med servis av Sigurd Persson. Den vackra vasen "Papillion", som formgavs av glaskonstnären Emile Gallé runt förra sekelskiftet, tillverkad i tekniken marqueterie sur verre med dekor av fjärilar i rött, gult och orange. Keramikavdelningen innehåller alla de stora namnen med signaturer som Wilhelm Kåge, Berndt Friberg, Stig Lindberg, Carl-Harry Stålhane men även specifika verk som äpplen av Hans Hedberg, skulpturer av Hertha Hillfon och Ulla Kraitz samt praktfat av Birger Kaipiainen.

För den inredningsintresserade innehåller auktionen en mängd intressanta och dekorativa möbler, mattor och armaturer. Bland annat ett specialtillverkat sideboard av Josef Frank som tillverkades till en våning på Strandvägen runt 1960–61, den är vitmålad med skiva i teak på höga ben i mässing. Från Firma Svenskt tenn kommer också den vackra spegeln med dekor av ormskinn formgiven av Björn Trägårdh vid tiden runt 1930. Till Stockholmsutställningen 1930 formgav Axel Einar Hjorth två stolar som fick modellen namnet Lod, de två exemplaren som då fanns inkluderade i utställningen är nu till salu. Auktionen innehåller också en extremt ovanlig blomsterbädd i furu som är ritad av Alvar Aalto och tillverkad i Finland på 1940-talet. Från vårt östra grannland kommer också Paavo Tynells takarmatur tillverkad vid firman Taito på 1950-talet. Auktionen rymmer även många stora och vackra mattor från Märta Måås-Fjetterström, där "Nyponblomma" och "Ängarna" som båda är 3 x 2 meter är särskilt värda att nämna – men även en stor "Blå Heden" som är 458 x 254 cm samt Barbro Nilssons "Kryddnejlikan" i brunt som mäter hela 4 x 4 meter. Auktion avslutas med föremål från klockavdelningen – där man bland annat finner en Rolex ”Rootbeer” från 1976.

Antal besök: 1 173