566. CARL LARSSON. "Fotografialbum", blandteknik, 16 x 14 cm.

566. 2486920. CARL LARSSON. "Fotografialbum", blandteknik, 16 x 14 cm.

CARL LARSSON
1853-1919
"Fotografialbum"
Akvarell och tusch på papper 16 x 14 cm.
Med dedikation "Till Tekla på hennes namnsdag - Gréz 1884 af tacksamma landsmän.
Här, Tekla, mången hufvudknopp du finner mot dig le, det är af Nordens unga hopp, den del som bott i Gréz
Karin - bokbindare Carl - fotograf".

Porträtt av följande konstnärer där informationen inom parentes är tillagd i katalogiseringen Antoinette (Vallgren), Wille W (Vallgren), Hilda Bergöö (Karin Larssons mor), H af Bergöö (Adolf Bergöö, Karin Larssons far), Julia Beck, Spada (Johan Christian Janzon), två bilder saknas, E.C.L (Emma Löwstädt-Chadwick), H F Chadwick (Francis Brooks Chadwick), K Arosenius (Karin Arosenius), G af Geijerstam (Gustaf af Geijerstam), Fru (Siri) och H August Strindberg samt “den lille schveisaren” (sp), (Ivar) Nyberg, K (Karl) Nordström, H (Hugo). F Birger, (Johan Oscar) Cantzler, Lundh, Karin och Carl (Larsson, där Carl håller i ett porträtt av Tekla Lindeström), Suzanne (Larsson), tomt blad med text “plats för Ulf”, Bob (Robert Thegerström), (Georg) Pauli, bild saknas, Kalle Möller, Ernst Lundström (Phia), Ernst Josephson, Olga Björkegren, Georg Arsenius, A (Alf) Wallander, N (Nils) Kreuger, R (Richard) Bergh, A (Alfred) Thörne, okänd (möjligen Nils Kreuger igen), okänd.

PROVENIENS
Tekla Lindeström, gift Nordström, därefter arv inom familjen.

“Fotografialbum” signerat Carl Larsson

Kommer du ihåg när man var yngre och det cirkulerade “Mina vänner”-böcker i skolan och på kalasen? Det var böcker där varje vän fick fylla i information om sig själv, sin favoritmat, intressen och ofta fanns det plats för en porträttbild i samma storlek som de små plånboksbilderna skolfotot kom i. På höstens Klassiska auktion kan vi presentera en konsthistorisk motpart - “Fotografialbum” som 1884 gavs till Tekla Lindeström av “fotografen“ Carl Larsson och “bokbindaren” Karin Larsson. Albumet kommer direkt från Tekla Lindeströms, senare gift Nordström, familj och har aldrig tidigare visats. Detta album är utfört i den franska byn Gréz-sur-Loing, vilken kom att spela en viktig roll i den svenska konsthistorien under slutet av 1800–talet. Det sociala livet i konstnärskolonin tycks ha varit en lika stor inspirationskälla som det franska landskapet, vilket vi märker genom det digra material av brev, teckningar och fotografier som skildrar den sociala scenen i byn. Taktpinnen hölls av Carl Larsson som tillsammans med Karin bosatte sig permanent i Gréz år 1883 och kom att bli den fasta punkten för konstnärer och författare som reste till och från Frankrike. Välkända är de julfester paret Larsson höll, till vilka Carl Larsson målade stora teckningar och karikatyrer (kartonger kallade) och diktade verser till dessa gjorde Svenska Dagbladets utsände Christian Janzon (med signaturen Spada).

För Carl Larsson var karikatyrer, illustrationer och teckningar inget nytt. Det var genom dessa han började sin karriär på skämttidningen Kasper och under 1880-1884 utkom tolv böcker, helt eller delvis illustrerade av Carl Larsson. För att nämna några så illustrerade Larsson Strindbergs ”Svenska folket”, Topelius ”Fältskärns berättelser” och ”Anna Maria Lenngrens samlade skaldeförsök”. Till den senare utförde Carl Larsson ca 130 stycken illustrationer. Bredvid sig i bokarbetena hade han mottagaren av “Fotografialbum”, Tekla Lindeström. Lindeström var elev på Tekniska skolan (att jämföra med dagens Konstfack) från 1872 där hon studerade gravyrteknik för xylografen Carolina Weidenhayn och fortsatte sina studier från 1878 i Paris för den välkände Gustave Doré. Lindeström stannade därefter kvar i Paris där hon arbetade som gravör för franska tidningar och förlag. Slutet av 1800-talet kom att bli en ny tid för att mångfaldiga och sprida bilder med för tiden helt nya tekniker som t.ex. trägravyr, fototypi och ljustryck. Tidningar, böcker, affischer och trycksaker med graverade bilder kom att bli ett sätt för fler människor att ta del av konst och illustrationer till ett lägre pris. Flera av de bokverk som Carl Larsson och Tekla Lindeström arbetade med är precis ett sådant exempel på hur det inte bara var överklassen utan även den framväxande borgerligheten som intresserade sig för att ha rikt illustrerade praktverk hemma i bokhyllan (eller snarare på bordet för att visa på god smak och bildning). Tekla Lindeström umgicks i de skandinaviska kretsarna av konstnärer och författare i Paris så det var inte konstigt att även hon befann sig i Gréz under 1880-talets början. I denna miljö blandades vänskapsrelationer med arbetsuppdrag tillsammans med Carl Larsson och det var även här hon träffade Karl Nordström som hon gifte sig med år 1886. År 1885 mottog hon ett hedersomnämnande på Salongen för sitt arbete med gravyrerna till bl.a “Anna Maria Lenngrens samlade skaldeförsök”.

Auktionens “Fotografialbum” strålar med konsthistoria av det informella, glada och vänskapliga slaget. Paret Larsson presenterade Tekla med den fina presenten på hennes namnsdag - namnsdagar var för Larssons (och samtiden) ofta större än födelsedagar. Bokbinderiet Karin Larsson ägnat sig åt är att hon har tillvaratagit konstnärskartong och ett sidenband. Vilka är alla människor som ingår i boken då? Det är karikatyrer av de som umgicks i Gréz och persongalleriet känns igenom från Spadas reportage om de svenska konstnärerna i Paris. Många av de som figurerar är konstnärer och dessutom gifta. I en av de kända Carl Larsson-kartongerna räknade Spada och Larsson till sex stycken kärlekspar som hittat varandra i Gréz. Spada skriver i "De nordiska konstnärernas jul i Paris", publicerad i Svenska Dagbladet 9 januari 1883 "att giftasepidemien grasserat gräsliga bland konstnärskolonien under 1882". Även Siri von Essen och August Strindberg figurerar i albumet. Strindberg var i Gréz för avporträttera Carl Larsson och sonen Hans omnämns här lite skämtsamt som “den lille schweizaren” vilket syftar på paret Strindbergs kringflackande leverne i just Schweiz efter den självvalda exilen 1883.

Carl Larsson (kanske behjälpt av Spada) har diktat versen “Här, Tekla, mången hufvudknopp du finner mot dig le, det är af Nordens unga hopp, den del som bott i Gréz” visar hur omtyckt Tekla var av de som utgjorde konstnärskolonin. Och vi idag kan bara avundsjukt konstatera att bläddra i detta album är att se den svenska konsthistoriens stora namn avlösa varandra.

För vidare information, kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.se.

Carl Larsson (1853–1919)

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

CARL LARSSON
1853-1919
"Fotografialbum"

PROVENIENS

Carl Larsson (1853–1919)

Klassiska & Asiatiska dec 2022

AUKTIONSORDNING
Tisdag 6 december
Start kl 13.00: Möbler 1-139, kuriosakabinettet 140-200, mattor 201-245, silver 246-307 och smycken 308-397.
Onsdag 7 december
Start kl 10.00: Asiatisk konst & konsthantverk 398-524.
Start kl 13.00: Svensk & Internationell konst samt Old Masters 525-717.
Torsdag 8 december
Start kl 13.00: Böcker, kartor och handskrifter

Antal besök: 3 270