36. ERIC GRATE, 1896-1983.

36. 2339056. ERIC GRATE, 1896-1983.

Skulptur, Silvatica, patinerad brons, signerad och numrerad 1/3. Gjutarstämplar H. Bergman Cire Perdue. Höjd 75 cm.
Gjutformen gick förlorad, endast detta exemplar finns i denna storlek.
Proveniens:
Eric Grates änka AnneMar Grate, Stockholm.
1986, Anita och Jan Lundberg Collection, Malmö.
1992, Anita Schröder Collection, München, Tyskland.

Utställd:
1987, Galerie Jan Lundberg, Malmö
1990, Västerås Museum, illustrerad i utställningskatalogen sid. 19, nummer 62.

Några ytmärken.

Proveniens:

Utställd:

Några ytmärken.

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Ort
Lund, Sverige
Placering
Visningsrum 1
Katalognr
36

Crafoord Auktioner, Höstkvalité, 2022

Crafoord Auktioner i Lund välkomnar er till årets Höstkvalité!
Och till ett curerat och varierat utbud av modern design, klassiska antikviteter och sällsynta samlarföremål. Som till exempel en originalmålning av Enrico Baj, en byrå i svensk rokoko och flera hängen av Wiwen Nilsson. En av auktionens höjdpunkter är en 75 cm hög skulptur av Eric Grate. Den har en imponerande proveniens och är det enda exemplaret i just den storleken. En annan är Ola Billgrens lågmält stämda interiör, av nuvarande ägare förvärvad direkt av konstnären. Alfabilden av Pelé bör nämnas i samma andetag. En gång i tiden medföljde den Alfas tablettaskar - idag har den kommit att bli ett internationellt synnerligen åtråvärt samlarobjekt. Dessa sammantagna några exempel ur en katalog som även rymmer måleri av Lars Lerin, mattkonst av Marianne Richter, målningen Karusell av Erik Haamer, ett av hans mest imponerande verk, en apelsinorange fågel av Alessandro Pianon, Hans J Wegners Bamse-fåtölj, en stram Karolinerbägare i silver från 1707 års Göteborg samt mycket mer.
Välkomna!

Antal besök: 2 577