20. WIWEN NILSSON, COLLIER MED HÄNGE.

20. 2430312. WIWEN NILSSON, COLLIER MED HÄNGE.

Oval cabochonslipad månsten fattad i 18k guld med geometriska former, kedja med stavar och ringar, lås i form av krok. Stämpelsignerad, Lund 1940, månsten höjd 23 mm, hänge höjd 50 mm, kedja längd ca 26 cm, vikt 26,4 gram.

Lätt bruksslitage.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Lätt bruksslitage.

Crafoord Auktioner, Höstkvalité, 2022

Crafoord Auktioner i Lund välkomnar er till årets Höstkvalité!
Och till ett curerat och varierat utbud av modern design, klassiska antikviteter och sällsynta samlarföremål. Som till exempel en originalmålning av Enrico Baj, en byrå i svensk rokoko och flera hängen av Wiwen Nilsson. En av auktionens höjdpunkter är en 75 cm hög skulptur av Eric Grate. Den har en imponerande proveniens och är det enda exemplaret i just den storleken. En annan är Ola Billgrens lågmält stämda interiör, av nuvarande ägare förvärvad direkt av konstnären. Alfabilden av Pelé bör nämnas i samma andetag. En gång i tiden medföljde den Alfas tablettaskar - idag har den kommit att bli ett internationellt synnerligen åtråvärt samlarobjekt. Dessa sammantagna några exempel ur en katalog som även rymmer måleri av Lars Lerin, mattkonst av Marianne Richter, målningen Karusell av Erik Haamer, ett av hans mest imponerande verk, en apelsinorange fågel av Alessandro Pianon, Hans J Wegners Bamse-fåtölj, en stram Karolinerbägare i silver från 1707 års Göteborg samt mycket mer.
Välkomna!

Antal besök: 1 876