34. LJUSKRONA, gustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, Hagamodell, Olof Westerbergs art.

34. 1771193. LJUSKRONA, gustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, Hagamodell, Olof Westerbergs art.

delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, kläppar, knappar, ovaler och romboider, uppsvängt krön med plym, övre ringen med spröt, sex kedjor förbinder krönringen med ljusringen, löst hängade mittstång med två etagé, nedre delen med blåsta och slipade stamglas, ljusringen med lejonmaskaroner, uppsvängda ljusarmar, droppskålar och urnformad ljuspipa med lagerkrans, korgbotten med avslutande kläppar och pinjekotte, höjd 96, diameter 68 cm

Få platser i Sverige är så intimt förknippade med Gustav III som Hagaparken vid Brunnsviken, här skapade kungen sitt eget Campagna Romana, med italienskklingande namn som Albano, Frescati och Tivoli. Redan som kronprins, under sommaren 1767, hyrde Gustav III Haga gård, och fyra år senare köpte den nyblivna kungen gården. Gustav III:s plan var ursprungligen att anlägga en mindre engelsk park vid Haga och åren 1771-1780 byggdes en enkel park med promenadvägar på Brunnsvikens tre holmar. 1785 sålde kungen Ekolsunds slott och förvärvade samma år Brahelunds gård vilket utvidgade Hagaparken mot norr till mer än den dubbla storleken.

Gustav III var själv mycket engagerad och utförde egna skisser både till parken och till byggnaderna, arkitekterna bakom området var Fredrik Magnus Piper, Louis Jean Desprez, Olof Tempelman och Carl Christoffer Gjörwell d.y. Kungens egen paviljong, även kallat Haga lilla slott, blev en exklusiv tillflyktsort från Stockholms slott. Paviljongen uppfördes 1787-1792 med Olof Tempelman som arkitekt och Louis Masreliez som inredningsarkitekt. Här skapades en av de absoluta höjdpunkterna i den svenska konsthistorien, som än idag lockar besökare från hela världen för att uppleva den gustavianska stilens starkast lysande exempel. Det var också från Haga som kungen begav sig till Stockholm, den 16 mars 1792, för att delta i maskeradbalen på Operan, där attentatet mot Gustav III slutligen ändade hans liv den 29 mars samma år.

Inredningen av Gustav III:s paviljong blev i flera fall stilbildande, där Erik Öhrmarks sullastolar har fått en närmast ikonisk status även i modern tid. Förutom väggfast inredning, möbler och konsthantverk så har byggnadens ursprungliga ljuskronor haft en bestående popularitet och blivit synonyma med begreppet Hagakrona. I byggnaden återfinns fortfarande åtminstonde sex versioner av ljuskronan på samma tema. Förebilden för dessa hämtades från kontinentala Louis XVI ljuskronor, som i likhet med övrigt under den gustavianska eran omformades i en försvenskad variant. Ljuskronorna levererades till Haga av gross- och möbelhandlaren Carl Adolph Grevesmühl (1744-1827), vars familj flyttade till Sverige från Mecklenburg i början på 1700-talet.

Smärre kompletteringar, nagg och slitage. För vidare information var vänlig kontakta: markus.anderzon@auktionsverket.se.

Klassiska och Asiatiska

Välkommen till höstens Klassiska & Asiatiska. Auktionen innehåller ett brett utbud av svensk och internationell konst och antikviteter av högsta kvalitet.

Visning 1- 6 december på Nybrogatan 32, Stockholm
Öppet:
Måndag - fredag kl 11-18
Lördag - söndag kl 11-17
Slagauktion 7-8 december start kl 11

Vi bjuder in våra besökare på en resa 4.500 år tillbaka i tiden, till Egypten. Genom fascinerande artefakter från de faraonska dynastierna, med svenska provenienser, till den sengustavianska erans möbler och konsthantverk, färgat av Kejsar Napoleons fälttåg. Till 1800-talets Grand Tour resenärer som samlade souvenirer under sina resor i fjärran länder och storslagna kulturer. Silver och pretiosa avdelningen innehåller en dosa av Carl Blank i S:t Petersburg 1809-1817 och ett cigarettetui av Fabergé, verkmästare August Hollming i S:t Petersburg 1908-1917 .Två intressanta legender när det kommer till det ryska guldsmidet. Smyckeavdelningen innehåller ett hänge i 18 k vitguld med en ovalslipad Paraíba-turmalin men även en brosch i platina från Belle Époque-eran, tillverkad omkring år 1900.

Den ståtliga bronsfigurinen föreställande Weituo, den buddhistiska trons väktare, är ett av flera intressanta objekt på avdelningen för asiatisk konst och konsthantverk. Bland de äldsta föremålen märks en kinesisk cizhou-urna från 1300-talet med chokladbrun dekor föreställande bl.a. kaniner. Under Transitionsperioden, 300 år senare, tillverkades skålfatet med en expressiv och eldsprutande qilin. Trots det skräckinjagande yttre är det mytologiska djuret lyckobringande! Auktionen innehåller även trevliga antika och semiantika mattor, bland annan den antik Kerman Laver, med ett ovalt porträtt i mitten föreställande den store dervishen Mashagh Ali Shah.

Konstavdelningen stoltserar bland annat med en omfattande samling Old Masters, med verket Mose och molnpelaren av Lucas Cranachs studio som kronjuvel. Andra betydande verk är Adriaen van Stalbemts vackra parklandskap och Elias Voncks stilleben. På den svenska avdelningen ses målningar av konstnärer såsom Carl Larsson, Carl Wilhelmson och Bruno Liljefors. Intresset för skulpturer har ökat kraftigt de senaste åren och den svenske superstjärnan Carl Milles är ständigt aktuell. Denna auktion innehåller bland annat Milles skulptur Solglitter, Najad på delfin och en ytterst ovanlig skulptur av August Strindberg.

Auktion tisdagen den 7 december med start kl 11.00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Katalognummer 1 - 373
Möbler
Kuriosakabinettet
Mattor
Svensk & Internationell konst samt Old Masters

Auktion onsdagen den 8 december med start kl 11:00 på Nybrogatan 32, Stockholm
Katalognummer 374 - 607
Asiatisk konst & konsthantverk
Silver
Smycken

För telefonbud vänligen maila till fineart@auktionsverket.se

Antal besök: 851