25. VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, RING.

25. 1889646. VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, RING.

Svängd öppen ringskena av 18k guld med cabochonslipad månsten. Stämplad "TORUN", Georg Jensen modell nr 1417. Storlek ca 18 1/4.

Lätt bruksslitage.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Lätt bruksslitage.

Crafoord Auktioner Lund, hösten 2021

Välkomna till Crafoord Auktioner Lunds Höstkvalitetsauktion!
Katalogen rymmer denna gång inte mindre än 115 utrop med alltifrån klassiska antikviteter till samtida måleri. Till toppnumren hör Isaac Grünewalds akvarell Solbadande vid havet, Gerhard Nordströms hypnotiska ängsblommor och paret blomsterstilleben från okänd hand målade under 1700-talets första hälft.
Konsthantverksavdelningen bjuder på högklassiga nummer som spänner från Lorentz Nordins byrå i rokoko till Jørgen Høvelskovs Harp chair, den senare lika mycket skulptur som fåtölj. Som väntat finner ni också ett rikt utbud av Wiwen Nilsson-arbeten. Inte mindre än 24 utrop av den berömde ädelsmeden finns att välja bland. Lägg därtill en handfull franska Art Nouveau-vaser varav en tidig pjäs av Émile Gallé som reser sig ur mängden.
Avdelningen för böcker, kartor & handskrifter är traditionsenligt stark med 60 varierade utrop. Girard Thibault d'Anvers snart 400 år gamla fäktningsbibel är en verklig raritet men här finns även moderna litteraturklassiker som förstaupplagan av Tove Janssons Trollkarlens hatt och Astrid Lindgrens Pippi Långstrump med illustrationer av Ingrid Nyman.

Utöver detta finner ni säsongens kanske största rokokospegel, sex Märta Måås-mattor och grafik av internationellt snitt. Varsågoda att bläddra i katalogen över Crafoord Auktioner Lunds Höstkvalitetsauktion!

Auktion i Tullkammaren, Clemenstorget 7, Lund lördagen 27:e november
Visning 22-26 november 13-17, auktionsdagen 10-12.

Anmälan för telefonbudgivning senast kl 17.00 fredagen 26:e november kl 17 på telefon 046-2111870 eller mail@crafoordauktioner.se.

Varmt välkommen!

Antal besök: 1 461