58. CARL OSCAR BORG (1879-1947). Porträtt av Abraham Lincoln. Olja på duk. Utförd i maj 1940.

58. 1500960. CARL OSCAR BORG (1879-1947). Porträtt av Abraham Lincoln. Olja på duk. Utförd i maj 1940.

Signerad Carl Oscar Borg. 76 x 65 cm.
Utförd efter fotografi av Mathew Brady taget den 9 februari 1864.

Proveniens
I konstnärens släkt sedan utförandet.

Proveniens

Kvalitetsauktion Säsongens utvalda hösten 2020

Välkomna till Göteborgs Auktionsverks Kvalitetsauktion Säsongens utvalda hösten 2020.
Katalogen bjuder på en fin blandning av nationell och internationell konst, design och föremål. Våra Göteborgskolorister är representerade med många verk, varav Inge Schiöler med sju stycken färgstarka och kraftfulla kompositioner. Den svensk-amerikanske konstnären Carl Oscar Borg visar skildringar från USA och ett unikt porträtt av Abraham Lincoln. Bland rariteterna finns en snusdosa i 18k guld och blå emalj tillverkad under empiretiden i Frankrike av Toussaint-François Pillieux (verksam 1786-1813). Många fler spännande samlarobjekt finns att upptäcka i vårt utbud.
Mycket nöje önskar vi på Göteborgs Auktionsverk!

Visning från lördag 28 november. Vi har öppet vardagar kl.13-17 och lördagar kl.11-15 samt auktionsdagen kl.11-12.
Auktion söndag 6 december med start kl 12.00.

På grund av skärpta råd angående Covid-19 gäller inför höstens auktion följande:
Uppvisar du minsta sjukdomssymptom ska du avstå besök.
Ett begränsat antal besökare tillåts samtidigt i visningslokalen.
Vi kan även erbjuda enskild visning - anmälan till info@goteborgsauktionsverk.se eller på telefon 031-7047700.
Auktionen kommer att genomföras med max 8 budgivare i salen och tidsbokning krävs för att deltaga. Intresseanmälan skickas till info@goteborgsauktionsverk.se
Vi vill vänligen uppmana er att i största möjliga utsträckning delta online eller via telefon.

Antal besök: 1 603