Kvalitetsauktion Säsongens Utvalda 2019 - Örhängen på Göteborgs Auktionsverk

Kvalitetsauktion Säsongens Utvalda 2019

söndag 8 december 2019 kl. 06:00 EST

Välkomna till Göteborgs Auktionsverks Kvalitetsauktion Säsongens Utvalda 2019. Premiär för en traditionsenlig slagauktion, som vi nu återinför. Den går av stapeln söndagen den 8 december kl.12.00.
Vi är stolta över att presentera en katalog fylld med spännande föremål i en härlig blandning. För en samlare av skulpturer av Hans Hedberg finns flera vackra frukter att bjuda på och söker man smycken av Wiwen Nilsson har vi ett stort utbud. Bland rariterna gömmer sig två Art décosmycken från Wiwen Nilsson AB i platina och guld besatta med olika ädelstenar. En pärla i katalogen är den ovanliga ljusstaken i tenn av Anna Petrus från Herman Bergmans konstgjuteri. Vi bjuder även ut en samling konst av polska modernister såsom Stefan Gierowksi, Tomasz Tatarczyk, och Robert Rumas. Tre akvareller av den folkkäre Lars Lerin förgyller katalogen. Självklart är våra göteborgskolorister representerade med flera konstverk och likaså det högklassiga 1700-tals porslinet från Kina.
Många fler intressanta objekt finns att upptäcka i vårt utbud som innefattar 260 nummer. Mycket nöje önskar vi på Göteborgs Auktionsverk!

Visning 27 november - 7 december vardagar kl.13-17 och lördagar kl.11-15 samt auktionsdagen kl.11-12.
Auktion söndagen 8 december med start kl 12.00.

Avgifter och auktionsvillkor

Köparprovision
22,50 % (Ink. moms.)
Slagavgift
80 SEK (Ink. moms.)

Observera att ångerrätt inte gäller på slagauktioner. Läs mer.

FiltreraFiltrera och sortera