151. KARL EMANUEL JANSSON.

151. 1208915. KARL EMANUEL JANSSON.

Blomsterstilleben, signerat och daterat 1864, olja på duk 61x46 cm.
Proveniens: Enligt uppgift Karl Madsen, direktör för Statens Museum for Kunst, Köpenhamn 1911-25.

Indistinkt signatur och datering, äldre duklagning, större retusch, slitage såsom lättare färgbortfall och punktur, ej ramad.

Slagauktion

Gör en kostnadsfri värdering!
Gör en kostnadsfri värdering!

Crafoord höstauktion 2019

Visning 23 november kl. 11-14 och 25-29 november kl. 13-17 samt auktionsdagen 10-12.
Auktion lördagen 30:e november med start kl 12.00.

Antal besök: 2 345