Rektangulär platta av svart onyx infattad i sterlingsilver med trappformation upptill, kedja med stavar och ringar. Hänget monogramstämplat "WN", Lund 1935, hängets höjd 32 mm, kedjans längd 72 cm. (D).
Bruksslitage.
Bruksslitage.
Visning och auktion: Crafoord Auktioner
Visning: 28-29/5 (kl 13-18), 30/5 (kl 13-19), 1/6 (kl 13-18), 2/6 (kl 10-12)