MADE IN SWEDEN
20-29 september

Äntligen är det dags för en av våra favoritauktioner på Kolonn, Made in Sweden. I
den här auktionen hyllar vi svenska formgivare och konstnärer som bidragit till vår
rika kulturhistoria. Ett hållbart och tidlöst formspråk av bra kvalité som står sig mot
tidens tand och följer med oss in i morgondagen.

Auktionen är en smältdegel av olika epoker som sträcker sig ifrån den gustavianska
tiden genom allmogen fram till Firma Svenskt Tenn och IKEA:s genombrott. Du hittar bland annat ett gustavianskt fällbord av Jacob Sjölin, svensk textil av Viola Gråsten
och Kerstin Persson, Ikeamöbler ifrån 60-talet, konst av Albin Amelin och Staffan
Hallström samt en samling glasskulpturer av Erik Höglund.

Några av auktionens små pärlor är en charmig dalahäst ifrån 1800-talets slut, en
spegel av Firma Svenskt Tenn ifrån 1940-talet, en landskapsmålning av Einar Jolin
samt ett ovanligt matsalsskåp, målat av Oscar Bergman och som en gång har tillhört
Ernst Thiel.

Visning av alla föremål sker i våra lokaler i Sundbyberg. Välkommen in att
botanisera bland auktionens alla föremål. Vi hoppas att du ska gilla den lika mycket
som vi gör.