Erik Höglund - Hans Bergström - Empirestil

Så här års, när soltimmarna blir färre, vill vi omge oss av ljus och färg. Som tur är blir
antalet spännande föremål ute till försäljning på auktion bara fler vid den här tiden på
året.

Vi har valt ut ett fyrtiotal av dessa som lyser upp lite extra i höstmörkret för ditt
personliga hem.

Några av våra favoriter är Lars Norrman som bjuder ett på sommarminne, en brosch
från Nordiska Kompaniet, ”Vänskapsknuten” ifrån Firma Svenskt Tenn samt tre
litografier av Olle Baertling.

I belysningsväg bjuder "Ljusets mästare" Hans Bergström på en fantastisk taklampa
från 1940-talet, vars blomsterdekor skvallrar om ljusare tider - och kaffet - ja, det
värmer faktiskt lite extra i en Krokus-kopp.

Samtliga föremål visas från och med den 19:e Oktober på Tulegatan 15 i
Sundbyberg.

Välkommen in!