Ett samlarhem från Östermalm, Stockholm

Glas, porslin, förgyllda bronser och silver.

Ett samlarhem från Östermalm i Stockholm

Till alla föremål »

Att vara hemvärderare på ett auktionshus är ett av de mest spännande jobben i branschen. Man vet aldrig vem man kommer att träffa eller vad man kommer att få se. Drivet av att hitta föremål med det där lilla extra gör att man alltid måste gå in i varje hem med öppna ögon. Ibland hittar man inget men ibland leder det till en undangömd skatt. Så var det för vår hemvärderare Thommy när han kom in i en våning på Östermalm i Stockholm.

Förutom de anhöriga var han den första som satt sin fot i lägenheten sedan 1970-talet. Inne i lägenheten var det som om tiden stått stilla, inga spår av tv-apparater, CD-spelare eller surfplattor. Istället var våningen fylld med möbler och konsthantverk ifrån en svunnen tid, ett samlande av högt och lågt med kvalité som ledstjärna. Thommy beskriver det som om ”att komma in i ett Törnrosahem där föremålen precis hade börjat vakna upp ur sin dvala”.

Vi är väldigt glada över att vi på Kolonn har fått förtroendet att hjälpa föremålen att hitta nya ägare. I vimlet av föremål finns det något för alla med lägsta utropet på 600 kr och det högsta på 30 000 kr. Några som är värda att lyfta upp lite extra är ett par bokstöd av Axel Gute, två porträtt föreställande Överste Albrekt Gerner och Överstinnan Anna Elisabeth Gerner fd Gyllenborg målade under 1700-talets första hälft, ett par gustavianska taburetter av Joseph Reste, Stockholm samt rokokospeglar av bästa kvalité. Samlingen innehåller också två gustavianska ljuskronor ifrån sekelskiftet 1700/1800-talet samt ett par vägglystrar ifrån samma epok, att ljuskronor och vägglystrar har överlevt tidens tand är väldigt ovanligt och givetvis extra roligt att de kommer ut på auktion.

Auktionen avslutas lördag 25 januari.

Välkommen in att botanisera bland alla föremål som du kan titta på i våra lokaler i Sundbyberg, se våra öppettider nedan.

Om du har frågor om samlingen eller om något specifikt föremål är du välkommen att kontakta oss antingen via mejl eller telefon.

Öppettider Visning
Vardagar 13-17
Lördagar 11-15.

Telefontider
Vardagar 10-11 samt 13-17
Lördagar 11-15
Telefon: 08-293334
info@kolonn.se