Biografi

Algot Wilhelm Kåge föddes år 1889 i Stockholm och var en av Sveriges mest kända keramiska konstnärer och formgivare under 1900-talets första hälft. Kåge är b.la känd för sina verk på Gustavsbergs porslinsfabrik, där han var konstnärlig ledare mellan åren 1917-49.

Kåges konstnärliga talang syntes tidigt. Som 16 åring tar han en akvarellkurs i Visby. Två år sedan början han Tekniska skolan i Stockholm på dekorationsmåleri men hoppar av rätt fort då undervisningen enligt honom kändes ålderdomlig.

En resa år 1910 till Ukraina kommer betyda mycket för hans konstnärliga utveckling. Samma år börjar han på Konstskolan Valand i Göteborg, där studerar han för Carl Wilhelmson. Där lär han känna Vera Nilsson, Mollie Faustman, Edvin Ollers och Carl Kylberg.

Kåge studera även för Johan Rohde i Köpenhamn. Där han lär känna Gösta Adrian-Nilsson.

Pierre Bonnard blev en viktig inspiratör för Kåge.

Mellan åren 1914-17 uppmärksammas Wilhelm Kåge för sina färgstarka affischer till utställningar och teatrar.

Hos Kalmar Auktionsverk klubbades denna terrin ur serien Pyro för 1460 kr.

Under 1920-30-talen formgav Kåge ett 30-tal serviser däribland vardagsporslinet Pyro, som fortfarande finns i många svenska kök

Kåge framställer även konstgods, bland annat Argenta, Farstagods och färgglada fajanser.
Han inleder konstverkstad Gustavsbergs Studio tillsammans med Stig Lindberg och Berndt Friberg
Han finns representerad vid ett flertal museer runt om i världen.

Vas Farstagods klubbades för 27 300 på Crafoord Auktioner .

Till Wilhelm Kåges mest exklusiva keramiska pjäser hör Farstagodset som presenterades på Stockholmsutställningen 1930. Dessa objekt når höga klubbslag på auktion.

Har du ett föremål av Wilhelm Kåge hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.