Biografi

Max Gregor Carlsson, stol och bord vid fönster, olja på duk, 1955.

Max Gregor Carlsson var en svensk konstnär från Malmö.

Han studerade vid Skånska målarskolan i mitten av 1940-talet, och reste 1953 till Paris för att studera för den franske konstnären André Lhote.

Hans konst består av porträtt, figurkompositioner, interiörer och stilleben, ofta i kubistisk anda och sober färgskala.

Har du ett föremål av Max Gregor Carlsson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.