Biografi

Lena Cronqvist är en svensk konstnär född 1938 i Karlstad. Hon inledde sina konststudier innan 20-årsåldern i Bristol, Storbritannien. Därefter skrev hon 1958 in sig vid Konstfack. Där blev hon kvar ett år innan hon antogs som elev vid Konstakademien där hon studerade fram till 1964. Hennes genombrott dröjde till 1970-talet då hon väckte uppmärksamhet med verk som kretsade kring psykologiska relationer och spänningar inom familjen. Under detta decennium tolkade hon även egna upplevelser i sjukhusmiljöer. Hennes motivbilder kom därefter alltmer att övergå i skildringar av unga flickor.

"August Strindberg, ett drömspel", färglitografi i 170-upplaga.

I början av 2000-talet blev Cronqvists konstnärsskap uppmärksammat i den akademiska världen och år 2006 framlades två doktorsavhandlingar med utgångspunkt i hennes måleri. Redan 1998 tilldelades Cronqvist själv professors namn. Hon är medlem av Konstakademien och uppbär statligt inkomststöd för konstnärer. Vid sidan av att verka som bildkonstnär och skulptör har hon även illustrerat böcker.

Kustmotiv från Koster, olja på duk, 43 x 53 cm.

Lena Cronqvist är representerad vid Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum och Värmlands museum. Hon har vidare utfört en rad arbeten för offentlig miljö. Bland dessa kan nämnas "Hand i hand", Rackstadmuseet, 2010.

Har du ett föremål av Lena Cronqvist hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.