Biografi

Agnes Cleve var en svensk konstnär och en av våra tidigaste modernister. Hennes konstnärskap påverkades starkt av tidens anda och modernismens nya ideal, och hon blev en av den svenska konsthistoriens mest radikala konstnärer.

Olja på duk, Sjöman på parkbänk av Agnes Cleve.

Hon kom från ett välbärgat akademikerhem i Uppsala där utbildning uppmuntrades. Efter avlagd studentexamen studerade hon vid Högre konstindustriella skolan i Stockholm. 1901 gifte hon sig med advokaten Ernst Lindesjöö och fick så småningom två barn.

Den avantgardistiska konstnärsrörelsens upprinnelse påverkade inte bara hennes konstnärsskap, utan också hennes privatliv. Plötsligt fanns en större acceptans för den moderna och självständiga kvinnan, och Agnes Cleve bröt upp från det traditionella familjelivet för att försörja sig som konstnär. Efter en uppslitande skilsmässa 1911 reste hon med konstnärskollegan John Jon-And till Paris 1913, för att studera för Henri le Fauconnier på Académie de la Palette. Tillsammans med Jon-And reste hon senare runt i Europa och USA för att ta del av den nya tidens konstströmningar. Mötet med den internationella konsten i Berlin, Paris och New York som vid denna tid var centrala mötesplatser för det konstnärliga avantgardet, kom att prägla hennes verk.

Utsikt mot Berzelii Park, Stockholm, Agnes Cleve 1931.

Agnes Cleve och John Jon-And gifte sig 1915. De var vid tiden båda starkt influerade av kubismen och expressionismen, vilket bland annat kom sig av deras bekantskap med konstnärsparet Vassily Kandinsky och Gabriele Münter.

Det mesta rymdes i Agnes Cleves motivkrets. Allt från porträtt och stilleben till industrimiljöer och landskap avbildades i varierande färgskalor. Den expressiva kubismen är dock ständigt närvarande.

Hon ställde ut på flera stora internationella utställningar, bland annat i Amsterdam och Paris. I Sverige ställde hon under 1930-talet ut på bland annat Konstnärshuset i Stockholm, och deltog 1934 på Höstsalongen på Liljevalchs.

Trots att Cleve var en viktig aktör i det svenska konstlivet under sin levnadstid föll hon lite i glömska efter sin död 1951. Det var först på 1980-talet som ett globalt intresse väcktes för de kvinnliga modernisterna, och hennes verk har sedan dess stigit i popularitet. Idag når en del av hennes oljemålningar prisklasser på över hundratusen kronor på auktion.

Har du ett föremål av Agnes Cleve hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.