Biografi

Marie-Louise Ekman är en mångfacetterad konstnär, och en stor spelare på den samtida, svenska kulturscenen. På auktion kan vi hitta målningar, teckningar och litografier i naivistisk stil, men även textilier och skulptur.

Marie-Louise har även signerat sina verk med efternamnen De Geer och Bergenstråhle under sin karriär. Hennes flicknamn är Marie-Louise Fuchs.

Hon föddes i Stockholm 1944, och växte upp i en lägenhet mitt på Drottninggatan. Pappa Walter var framstående inom reklam och PR, men var även konstnär och grafiker. Mamma Maude jobbade inom mode. Föräldrarna, och skildringar av barndomsåren är en röd tråd genom Marie-Louise’s naivistiska konst.

Redan som 11-åring började Marie-Louise studera teckning och måleri. Studietiden kantades i många år av dåliga betyg och avstängningar, men under 60-talet formade hon en livsstil och konstnärligt uttryck som skulle bli hennes leverbröd fram till idag. Under denna tid tog hon även efternamnet De Geer, efter äktenskapet med Carl Johan De Geer. Tillsammans hade de ett stort konstnärligt utbyte och hade produktiva år både separat och tillsammans. Exempelvis var båda engagerade i tidningen PUSS, och Marie-Louise förekommer stundtals som modell i De Geer’s fotografier. Hon började ta uppdrag inom teater med kostym och scenografi, men även som skådespelerska.

Under 1970-talet fortsätter hon med många utställningar, varvat med scenframträdanden, konstprojekt men även film, TV- och radioprogram. Benny Andersson står många gånger för musiken i hennes videoproduktioner. Från 1971 tar hon efternamnet Bergenståhle-De Geer, efter äktenskapet med regissören Johan Bergenstråhle.

På grund av sin politiska satir, motiv med sexuella inslag, och kritiska gestaltningar av kärnfamiljen blev hon lika älskad som kritiserad. Hennes provokativa konst får ros och ris både ifrån höger och vänster, och även från feministiskt håll. Könsorgan, i synnerhet det kvinnliga, är ett återkommande motiv i alla sorters utföranden. Kvinnan står i centrum, och gestaltas utifrån alla hennes livsperspektiv och samhällsutmaningar.

Under 80-talet gjorde Marie-Louise flera arbeten tillsammans med Cullbergbaletten, och fortsätter i hög grad med scen- och tv-arbete. 1984 blir hon professor inom måleri på Kungliga konsthögskolan. Från 1989 tar hon efternamnet Ekman, efter äktenskapet med skådespelaren Gösta Ekman. De påbörjar flera samarbeten, framför allt på scen, men även inom konst. Hon fortsatte med konstnärliga samarbeten med både Bergenstråhle och De Geer.

På 90- och 00-talet tog hon allt fler projekt utomlands, och börjar arbeta med skulptur och offentlig konst i en större utsträckning. Hon skapade tillsammans med Heinrich Müllner flera statyer, bland annat den föreställande Margareta Krook utanför Kungliga Dramaten i Stockholm.
Hon blev den första kvinnliga rektorn för Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1999. Tio år senare blir hon VD och konstnärlig chef för Kungliga Dramaten, en position hon hade till 2014.

Hon fortsätter aktivt med utställningar och skapande än idag.

Har du ett föremål av Marie-Louise Ekman (De Geer) hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.