Biografi

Ingegerd Torhamn var en svensk bildkonstnär, skulptör och textilkonstnär.

Ingegerd Torhamn, foto av Jan de Meyere. Källa: Stockholms Stadsmuseum.

Ingegerd Torhamn föddes i Stockholm och växte upp med sin pappa och tio år äldre bror, efter att hennes mamma avlidit när Ingegerd var nio år. I skolan träffade hon Astri Bergman-Taube, som blev hennes bästa vän och följde henne livet ut. Tillsammans studerade de vid Konstnärsakademiens skulpturskola under Carl Milles, där Ingegerd träffade Gunnar Torhamn som hon gifte sig med 1923.

Från 1916 fram till 1922 studerade hon konst vid Tekniska skolan, Althins och Wilhelmssons målarskolor och Kungliga Konsthögskolan. Hon
bedrev också självstudier under resor i Europa och Nordafrika. I några år under 1920-talet uppehöll sig Ingegerd och Gunnar i Paris, och mötet med den franska huvudstadens avantgardistiska och sprudlande konstliv kom att prägla Ingegerds konstnärsskap en lång tid framöver.

En mångsidig konstnär

Åter i Sverige fick hon möjlighet att ställa ut på Stockholmsutställningen 1930, vilket blev hennes stora genombrott. Hon skapade ett tiotal mattor till utställningen, och bland annat arkitekten Gunnar Asplund imponerades av hennes djärva och strama formspråk, som gick hand i hand med den blomstrande funktionalismen.

Hon ställde också ut separat på bland annat Färg och Form och på Galleri Brinken i Stockholm. Tillsammans med konstnärskollegan Agnes Cleve ställde hon ut på Konstnärshuset i Stockholm 1932.

Ingegerd Torhamn, olja på duk.

Ingegerd Torhamn drogs till det enkla formspråket och tilltalades av funktionalismens raka och geometriska linjer. Hennes målningar har ofta geometriska och nonfigurativa motiv, gärna i skarpa färger som gult, blått, rosa och rött. Bilderna signerade hon allt som oftast "it" i svart eller vitt. De geometriska formerna går även igen i hennes textilkonst och mattor. Hon var en allsidig konstnär som förutom måleri och textilkonst ägnade sig åt skulptur, reliefer, gravutsmyckningar och offentliga dekorationer.

Ingegerd Torhamn finns representerad vid bland annat Nationalmuseum och Moderna museet i Stockholm, Stockholms stadsmuseum, Statens Porträttsamling och Röhsska Museet i Göteborg.

På auktion kan du hitta Ingegerd Torhamns färgsprakande geometriska målningar, men också porträtt och en och annan skulptur.

Har du ett föremål av Ingegerd Torhamn hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.