Biografi

Otto Schulz var en tysk formgivare, möbel- och inredningsarkitekt, skribent och affärsman. För den breda publiken är han främst känd som grundare av inredningsfirman AB Boet i Göteborg. Han föddes i Salzwedel, Tyskland och utbildade sig sedan i Charlottenburg och Berlin med examen från Königliches Kunstgewerbe-Museum där han bland annat hade Alfred Grenander som lärare. Efter några års praktik vid ritkontor kom han 1910 till Sverige. Här verkade han initialt som konsulterande byggnads- och inredningsarkitekt. Jämte denna verksamhet publicerade han fyra volymer med titeln "Nya möbler" samt en bok om fartygsinteriörer.

AB Boet

I februari 1920 öppnade han "mönstervåningen" Boet på Kungsportsavenyen 24 där kunderna kunde gå omkring i en färdigmöblerad våning. Det mesta för hemmet erbjöds, så även inredningsförslag för kundernas egna hem. Dessa presenterades i genomarbetade akvareller som idag finns bevarade på Röhsska Museet. Under första året drev Schulz firman tillsammans med Adolf Nordenborg. Denne, som bland annat ritat möbler för A/B Nordiska Kompaniet, lämnade emellertid verksamheten för arbete utomlands. År 1926 ombildades firman till aktiebolag.

Praktskåp med Gunnar Eriks Ströms motiv "Paradiset" i Bopoint-teknik.

Ett varierat sortiment

Under de första tio åren präglades utbudet av möbler med stilhistoriskt anslag, inte sällan med slagsida åt uttryck Schulz hade med sig genom sitt tyska arv. Trots att firman inte deltog vid Stockholmsutställningen år 1930 liger det nära till hands att tro att Schulz påverkades av de radikala strömningarna. Under det efterföljande decenniet introducerades en mängd nya modeller med ett betydligt mer progressivt formspråk. Som exempel på det kan nämnas de så kallade byggmöblerna som erbjöds som moduler som gick att kombinera efter kundernas önskemål. parallellt utförde firman en mängd möbler och inredningar med rötterna i äldre stilar.

En bred verksamhet

1931 presenterade Otto Schulz utställningen "100 göteborgshem". Avsikten lär ha varit att visa den mångfald som var resultatet av den lyhörde arkitekten som inlyssnade kundernas önskemål. Samma år öppnade Schulz en butikslokal i Arkaden där han i firma AB Vackra Vardagsvarors namn sålde glas och porslin med mera. Redan tre år tidigare hade Schulz gett ut det första numret av av en tidskrift som bar firmans namn. I denna presenterades både egna alster och de samtida firmornas nyheter. Detta är anmärkningsvärt med tanke på hur lite utrymme Schulz själv åtnjöt i den nationella fackpressen. Under åren 1940-42 bedrev vidare arkitekt Schulz undervisning inom ämnesområdet heminredning. Denna verksamhet gick under namnet Bo-studio. Den mångfacetterade och energiske Schulz började i mitten av 1930-talet även med textilverksamhet med sex underleverantörer vars samlade kollektion knöt an till AB Boets möbler. Under 1940-talets första del etablerades även en armaturavdelning. 1945 kraftsamlade Otto Schulz och presenterade i samband med firmans 25-årsjubileum en större utställning i de egna lokalerna. Året innan visade man även en vardagsrumsinteriör på utställningen "Vi möblera" på Röhsska museet. Vid denna tid kom firman att erbjuda vad man kallade Bo-möbler som var ett något enklare och prisbilligare sortiment. Flera av dessa uppvisade för Otto Schulz typiska attribut. Så typiska att Schulz till och med namngivit olika tekniker.

Otto Schulz idag kanske mest kända fåtölj. Modellen visades bland annat på AB Boets jubileumsutställning 1945. Sedan en lång tid tillbaka tillverkas den av Jio-Möbler och saluförs under modellnamnet "Schulz".

Bo-tekniker

Bosaik var helt enkelt mosaikklädda skivor på bord och brickor. Bopoint var en teknik där skinn- eller konstskinnklädda möbelytor försåg med mönsterdekor av tellikor. Till en del av de klädda möblerna användes vad firman kallade amerikanskt tvättskinn. Dessa möbler anses idag som de på marknaden mest efterfrågade modellerna av Otto Schulz. En liknande teknik var Botarsia som innebar att mässingsstift slogs in i träytor och på så vis bildade punkterade linjer.

Bord i ek med skiva av Bosaik.

Bland de firmor som tillverkade möbler eller delar till möbler för AB Boet hör AB Seffle Möbelfabrik, Lax & Nygren och AB Mjölby Intarsia. 1950 sålde Otto Schulz firma AB Boet och kom att ägna sig åt sängindustrin.

Nyckelmärkning av en typ som fästes på det mer prisbilliga sortimentet. Enstaka fanerade möbler kan ha inläggningar i form av en nyckel. En betydande del av de påkostade möblerna bär en stor svart stämpel med firmanamnet.

Har du ett föremål av Otto Schulz hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.