Olle Agnell var en svensk konstnär och grafiker.
Han studerade vid Otte Skölds målarskola i Göteborg och vid Konsthögskolan i Stockholm under 1940-talet. Han hade en mängd separatutställningar runt om i landet, och har också medverkat i många samlingsutställningar.
Olle Agnell skildrade ofta utsatta och äldre människor i sin konst, men målade också landskap. Bland annat hembygden i Västergötland, det halländska slättlandskapet och motiv från resmål utomlands. Som grafiker använde han främst torrnålsgravyr och mjukgrundsetsning som främsta verktyg.
Han gjorde också flera offentliga utsmyckningar, däribland i Sankta Annas kapell i Halmstad och kommunhuset i Kalix foajé.
Olle Agnell finns representerad vid Nationalmuseum och Moderna Muséet i Stockholm samt Göteborgs Konstmuseum.