Biografi

Olle Agnell var en svensk konstnär och grafiker.

Han studerade vid Otte Skölds målarskola i Göteborg och vid Konsthögskolan i Stockholm under 1940-talet. Han hade en mängd separatutställningar runt om i landet, och har också medverkat i många samlingsutställningar.

Olle Agnell skildrade ofta utsatta och äldre människor i sin konst, men målade också landskap. Bland annat hembygden i Västergötland, det halländska slättlandskapet och motiv från resmål utomlands. Som grafiker använde han främst torrnålsgravyr och mjukgrundsetsning som främsta verktyg.

Han gjorde också flera offentliga utsmyckningar, däribland i Sankta Annas kapell i Halmstad och kommunhuset i Kalix foajé.

Olle Agnell finns representerad vid Nationalmuseum och Moderna Muséet i Stockholm samt Göteborgs Konstmuseum.

Har du ett föremål av Olle Agnell hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.