Biografi

Carl-Harry Stålhane var en svensk keramiker och konstnär född i Mariestad 1920.

Handmålad lockurna från 1943.

Vid Rörstrands Porslinsfabrik studerade Stålhane fajansmålning år 1939, och efter att ha klarat olika arbetsprover anställdes han av Rörstrand för att måla fajanser. Där kom han i kontakt med den kände konstnären Isaac Grünewald som han fick assistera. Grünewald var på Rörstrand för att producera unikt handmålat konstgods, och tillsammans skapade de en mängd unika målade vaser, skålar och fat under 1940-talet.

Under 1940-talets andra hälft vidareutbildade sig Carl-Harry Stålhane och tillbringade en del tid utomlands. Väl tillbaka på Rörstrand började han ägna sig åt ett mer klassiskt stengods med kinesiska influenser. Han kom senare att ta över som konstnärlig ledare efter Gunnar Nylund.

Skål i stengods, Carl-Harry Stålhane för Rörstrand.

Hans föremål bär oftast signaturen CHS, vilket indikerar att det rör sig om serieproducerat material. Unikt och ateljéproduktion signerades CH Stålhane i skrivstil. Ateljéföremålen hade även tillägget "ateljé", och dessa är inte lika eftertraktade som de sanna unikaten som även hade en datering. Ofta kom dessa föremål också med ett papperscertifikat som intygade att det rörde sig om ett unikt konstgods.

Carl-Harry Stålhanes föremål har blivit väldigt populära på senare år, och då är det främst hans graciösa vaser i svarta, bruna och gröna glasyrer som eftersöks. Främst är det unikaten som får samlarna att slåss, men även en del av hans serieproduktion har ökat i värde.

Under tiden på Rörstrand arbetade Carl-Harry Stålhane parallellt som lärare i glas och keramik vid Konstindustriskolan i Göteborg, mellan åren 1963-71.

Efter 30 år på Rörstrand lämnade Carl-Harry Stålhane fabriken där han jobbat sedan han var 19 år gammal. Han startade då Designhuset i Lidköping, ett experimentellt keramiskt centrum. Utöver keramisk produktion i kommersiellt syfte erbjöd de även utbildningar. Som mest var ett tiotal personer aktiva inom företaget. Produktionen bestod både av nyttogods, prydnadsgods, unika skulpturer och konstgods. Några andra konstnärer som var verksamma på Designhuset var bland annat Timo Sarvimäki och Henrik Allert.

"Han var flyhänt, impulsiv och ojämn. Mästerverk står emot stolpskott, finess mot slapphet. Stålhanes mångsidighet gör honom till en spännande och ibland förbryllande konstnär", skriver Petter Eklund, författare av biografin Stålhane, Carlssons förlag 2006.

Läs hela Petter Eklunds artikel om Carl-Harry Stålhane här!

Har du ett föremål av Carl-Harry Stålhane hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.