Biografi

Waldemar Lorentzon föddes i Holms socken i Halland 1899. Han var en av medlemmarna i Halmstadgruppen. Till skillnad från flera av de andra medlemmarna i Halmstadgruppen så var Waldemar Lorentzon redan i unga år inställd på att bli konstnär. Han studerade vid Carl Wilhelmssons målarskola i Stockholm 1919 och 1920-21 vid Althins målarskola. Precis som de andra medlemmarna i Halmstadgruppen drogs Waldemar Lorentzon till kubismen.

I Paris kom han i kontakt med GAN (Gösta Adrian-Nilsson) som introducerade Lorentzon vid Académie Moderne där han fick möjligt att jobba för Fernand Léger

1929 startade Waldemar Lorentzon Halmstadgruppen tillsammans med Esaias Thorén, Stellan Mörner, Sven Jonson och sina kusiner Axel Olson och Erik Olson.

Likt de andra medlemmarna i grupperna rörde han sig bort från 1920-talets kubism mot surrealismen under 1930-talet. I slutet av 1930-talet kom Waldemar Lorentzon i kontakt med den kristna Oxfordgrupprörelsen vilket ledde till att han allt mer ägnade sig åt kyrkomåleri och andra offentliga målningar.

Waldemar Lorentzon gick bort 1984.

Har du ett föremål av Waldemar Lorentzon hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.