Biografi

Anna-Lisa Thomson var en svensk keramiker, målare och tecknare, främst känd för sin formgivning för Upsala-Ekeby och Gefle Porslinsfabrik.

Anna-Lisa Thomson föddes i Karlskrona 1905. Hon studerade på Konstfack i Stockholm, och senare också utomlands. Hon kom att spela en viktig roll för svensk keramik, både i utvecklandet av form och teknik.

Golvvasen "Paprika" från 1948 är en av Anna-Lisa Thomsons mest ikoniska verk.

I sin tidiga karriär var hon konstnärlig ledare på St Eriks Lervarufabrik i Uppsala, där hon bland annat formgav teserviser och andra keramiska föremål. Men den största delen av sitt yrkesverksamma liv tillbringade hon på Upsala-Ekeby, dit hon kom 1933. Samarbetet blev långt och hon kom att få stor betydelse för företaget. Tillsammans med Vicke Lindstrand och Sven Erik Skawonius fick hon uppdraget att förändra företagets keramiska inriktning.

Anna-Lisa Thomson var industriellt inriktad och ville göra keramiken tillgänglig för alla. Hennes produktion fanns med i Upsala-Ekebys priskuranter under många år och långt efter hennes död. Hon fick flera utländska utmärkelser för sitt stengods och porslin för Upsala-Ekeby.

Hennes produktion spänner från ett sparsmakat 1930-tal, till en växt- och havsinspirerad motivvärld längre fram i karriären. Hennes arbeten karakteriseras av rena former och jordnära toner. För Gefle porslinsfabrik formgav hon bland annat en serie blekgröna vaser i stengods med celadonglasyr, i en stram form med reliefdekor av undervattensmotiv. Framförallt är Anna-Lisa Thomson känd för vasen Paprika, som blivit en riktig keramikikon och designklassiker. Paprika kom 1948 och blev en storsäljare. Den producerades i en mängd olika former och storlekar, och tillverkades en bit in på 1960-talet. Det är en kombination av grovt, svart lergods med blank vit eller gul glasyr, vilket var nydanande när den lanserades. En annan av hennes mer berömda skapelser och innovativa arbeten är urnan Lancett från 1949, med relief under celadonglasyr.

Anna-Lisa Thomson formgav allt från små figurer till stora golvvaser och kakelbord. Hon hämtade mycket inspiration från Grundsund på västkusten, där hon hade ett sommarhus. I Grundsund ägnade hon sig också åt måleri i naivistisk stil med naturinspirerade motiv och starka färger.

Har du ett föremål av Anna-Lisa Thomson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.