Biografi

Bruno Karlsson var en svensk målare, tecknare och grafiker.

Han studerade fyra år vid Teckningslärarinstitutet (Konstfack) och bedrev självstudier.

Bruno Karlsson målade främst i olja, men arbetade också i akvarell och pastell och gjorde kopparetsningar. Motiven består av landskapsbilder och porträtt. Vid sidan av sitt konstnärsskap arbetade han som teckningslärare.

Bruno Karlsson medverkade i utställningar över hela Sverige och också utomlands, bland annat i USA, Frankrike, Polen, England och Österrike.

Har du ett föremål av Bruno Karlsson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.