Biografi

Anders Zorn var en svensk konstnär född i Mora 1860.

Han är utan tvekan en av Sveriges mest kända konstnärer genom tiderna och tillsammans med sina vänner Bruno Liljefors och Carl Larsson bildar han de så kallade ABC-målarna.

Han är son till den tyska bryggeriarbetaren Leonard Zorn som träffade Anders mamma Anna på ett bryggeri i Uppsala. Anders hette Leonard i mellannamn och signerade en del av sina tidiga målningar med Leonard Zorn.

Anders Zorn studerade bland annat vid Kungliga Akademien i Stockholm och företog även en stor mängd studieresor till platser så som Spanien, England och Nordafrika.

Främst har han blivit känd för sina så kallade "Zorn-kullor". Dalkullor avporträtterade nakna i naturen. Dessa målade han återkommande under i stort sett hela sitt liv. Förutom dessa målningar så var han även en oerhört skicklig porträttmålare och anlitades i sin samtid av societetsfolk, adliga, kungligheter och politiker. Bland annat spenderade han en tid i USA där han fick många porträttuppdrag bland annat av president Grover Cleveland. En målning som fick mycket uppmärksamhet och positiva omdömen.

Utöver sitt måleri var Anders Zorn även en mycket skicklig grafiker. Hans etsningar var redan hans samtid så uppskattade och dyrbara att dom köptes av personer i ren spekulation. Sin grafiska skolning fick han av Axel Herman Hägg i London. Han använde en speciell teknik där en stor mängd streck fick bygga upp bilden. Totalt utförde han 289 stycken olika etsningar där många även existerar som målningar.

Idag finns Anders Zorn representerad i en stor mängd museum och samlingar världen över. Dessutom finns hans egen gård, Zorn-gården, i Mora bevarad och är idag ett välbesökt museum.

Anders Zorn gick bort 1920 i sviterna efter blodförgiftning.

Har du ett föremål av Anders Zorn hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.