Biografi

John Jon-And 1932.

**John Jon-And** var en svensk konstnär, tecknare och scenograf. Han föddes i Göteborg 1889 och visade tidigt intresse för teater, ett intresse som återkom under hans konstnärskap. Som sjuttonåring började han sitta i orkesterdiket på Stora teatern i Göteborg och teckna av det han såg på scen. Efter att i perioder ha studerat på Valands konsthögskola reste han till Paris där han studerade för kubisten Henri Le Fauconnier, vilket tydligt satte sin prägel i hans alster.

John Jon-And, olja på duk, 1918.

Tillsammans med Agnes Cleve, som han träffat på Valand, gjorde han studieresor runt om i Europa och senare också i USA. Där blev de under första världskriget bekanta med konstnärsparet Vassily Kandinsky och Gabriele Münter, vars abstrakt expressionistiska stil gjorde stort intryck på både Cleve och Jon-And: under 1910-talet kännetecknas John Jon-Ands verk av ett dynamiskt måleri i expressionismens och kubismens anda.

Modell, gouache/akvarell, 1920-30-tal.

1915 gifte sig John Jon-And och Agnes Cleve och några år senare flyttade de tillbaka till Göteborg. Där återupptogs Jon-Ands teaterintresse, och under det tidiga 1920-talet skapade han bland annat modernistisk scendekor för Lorensbergsteatern och alla dekorer till Karl Gerhards revyer på Folkteatern.

I slutet av 1920-talet fick han anställning som scenkonstnär vid Operan i Stockholm med titeln kunglig hovmålare. Där arbetade han fram tills att han oväntat avled 1941.

John Jon-And var en av sin tids mest tongivande svenska konstnärer. Han var mycket produktiv och hans oeuvre innehåller en stor mängd porträtt, karikatyrer, nakenstudier och dräktskisser, som förekommer med jämna mellanrum på auktion i varierande prisklasser.

Har du ett föremål av John Jon-And hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.