Biografi

Bertil Vallien är en svensk glaskonstnär.

Han föddes 1938 i Stockholm och studerade bland annat keramik för Stig Lindberg på Konstfack. Efter examen i 1960-talets början gjorde han studieresor till USA och Sydamerika, och återvände till Sverige 1963. Samma år gifte han sig med konstnären Ulrica Hydman-Vallien.

Åfors, Kosta & Boda

Vid hemkomsten till Sverige fick han uppdraget att ta fram glasföremål till Boda Glasbruks 100-års jubileum. Därefter anställdes han av Åfors Glasbruk, och fick som huvuduppgift att formge funktionellt och prisvärt vardagsglas.

Båtar är vanligt förekommande i Valliens motivkrets.

Under sin tid på Åfors skapade Vallien bland annat Den Blåa Serien, som karakteriseras av en klarblå färg och sina organiska former. I serien ingår bland annat vaser, flaskor, skålar, lockaskar och bonbonjärer.

I början av 1980-talet formgav han den numera ikoniska serien Château och är än idag en av Kosta Bodas mest populära och storsäljande servisglas.

Champagneglas ur serien "Château".

Från 2012 har Bertil Vallien varit verksam vid Kosta glasbruk där han gjort sig känd som sandgjutningens mästare. De idag välkända skulpturala båtar sandgjutet glas som Bertil Vallien började formge under 1980-talet gjorde honom internationellt erkänd, och har satt djupa avtryck i den moderna glashistorien.

Bertil Vallien räknas idag till en av världens främsta glaskonstnärer och finns representerad på många internationella museer.

Har du ett föremål av Bertil Vallien hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.