Biografi

Peter Dahl var en av vår tids riktigt stora konstnärer. Han föddes 1934 i Oslo men kom till Stockholm som barn, och studerade som ung vid bland annat Gerleborgsskolan och på Konsthögskolan under Lennart Rodhe.

Peter Dahl, ur Fredmans Epistlar, Epistel no. 9.

Trots att Peter Dahl inte själv ville placeras i fack fick han tidigt rykte om sig att vara en politisk konstnär med tydlig vänsterprofil. Den omdebatterade målningen Liberalismens genombrott i societeten ur serien Drömmar i soffhörnet från början av 1970-talet gav honom epitetet enfant terrible i vissa kretsar, och han gjorde sig känd som den svenska konstens stora provokatör. Målningen, mer känd som Sibyllatavlan, föreställer prinsessan Sibylla i en ekivok situation och ansågs så pass kontroversiell att den beslagtogs av polis.
Den lämnades dock tillbaka till Dahl efter ett halvår, och hänger idag för allmän beskådan på Göteborgs Konstmuseum.

87 litografier ur Fredmans epistlar klubbades hos Auktionshuset Kolonn för 32000 kr.

Från provokatör till folkkär

Dahl fortsatte att skapa samhällskritiska och uppseendeväckande bilder, men är idag mest känd för sina 87 illustrationer till Bellmans skaldeverk Fredmans Epistlar. Sviten turnerade land och rike runt under 1980-talet och blev en succé. Provokatören blev populär bland allmänheten och med tiden folkkär.

I en expressiv realistisk stil gav Dahl ett kritiskt perspektiv på överklassens lyx och överflöd. Sensuella figurkompositioner i klara färger i salongs- eller krogmiljöer är vanliga inslag i hans målningar.

Peter Dahl finns representerad på bland annat Kalmar konstmuseum, Norrköpings konstmuseum och Moderna museet.

Har du ett föremål av Peter Dahl hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.