Lars Norrman

1915–1979

Lars Norrman var en svensk konstnär född i Helsingborg 1915.

Sin konstnärliga utbildning fick han för Otte Sköld mellan 1931-1933 och sedan också för den världskända Fernand Léger i Paris 1934-35.

Han företog flera studieresor bland annat till Grönland och Afrika. Motiven i hans målningar är ofta hämtade från hans resor och spänner från tjurfäktare, blomsterstilleben, landskapsbilder, porträtt och interiörer från sjukhus.

Färgskalan i hans målningar är rik och rött, rosa, gult och grönt är ofta förekommande. Ytan är ofta blank nästan som om den hade lackerats.

Under 1970-talet så såldes en del av hans verk som reproduktioner genom IKEA. Utöver en stor produktion av oljemålningar och akvareller så har han även utfört många grafiska verk.

Lars Norrmans verk har på senare år fått ett litet uppsving i popularitet och främst är det hans större och mer detaljerade oljemålningar som är eftersökta.

Lars Norrman gick bort i Stockholm 1979.