2022

December: Totalt 60 auktionshus från Sverige, Finland, Storbritannien, Tyskland, Spanien och Nederländerna är nu anslutna till Auctionet.

Föremål för 1 miljard kronor har sålts på Auctionet under 2022.

Oktober: Auctionet når 650 000 medlemmar.

Juli: Auctionet når 600 000 medlemmar.

Maj: GANs mästerverk ”Den vita och den blå matrosen” klubbas för 6 850 000 kronor på Stockholms Auktionsverks auktion Moderna & Nutida. Det är vid tillfället det dyraste föremål som sålts på Auctionet.

Helene Schjerfbecks målning ”Spetssjalen” klubbas för 450 000 EUR på Stockholms Auktionsverk Helsingfors och blir därmed det dyraste föremålet som sålts online på Auctionet.

April: Auctionet förvärvar brittiska auktionshuset Lawrences Auctioneers of Crewkerne.

Chalkwell Auctions i Storbritannien ansluter till Auctionet.

Art & Design Auctions i Nederländerna ansluter till Auctionet.

Det första numret av Auctionet Magazine för den tyska marknaden släpps.

2021

November: Nummer 10 av Auctionet Magazine släpps.

Konstnären Stellan Mörner mästerverk ”Porträtt i albumet" från 1930 klubbas för 1,4 miljoner kronor hos Halmstads Auktionskammare. Priset är ett nytt världsrekord för konstnären.

Oktober: En ovanlig vietnamesisk mandarinhatt från 1800-talet får stort intresse och klubbas på Balclis auktioner i Barcelona för 600 000 EUR.

September: Auctionet når 500 000 medlemmar.

Maj: Stockholms Auktionsverk, världens äldsta auktionshus grundat 1674, med filialer i Sverige, Tyskland och Finland ansluter sig till Auctionet.

Nummer nio av Auctionet Magazine släpps och med den en urvalskatalog för Auctionets samlade kvalitetsauktion där 26 auktionshus över hela landet medverkar.

April: Auctionet når 450 000 medlemmar.

Den tredje internationella utgåvan av Auctionet Magazine med fokus på den brittiska marknaden släpps.

Januari: Rushbrook’s Auctioneers i Winchester, UK ansluter sig till Auctionet.

2020

Oktober: Auctionet når 400 000 medlemmar.

September: Auctionet lanserar Auctionet Academy - En antikskola för alla där man kan lära sig mer om konst, möbler, smycken och antikviteter av några av Sveriges främsta antikprofiler. Satsningen leds av Li Pamp.

Maj: Nummer sju av Auctionet Magazine släpps och med den en urvalskatalog inför den kommande vårkvalitetsauktionen.

Auctionets tredje samlade kvalitetsauktion äger rum med mer än 20 deltagande auktionshus.

1 395 föremål säljs på en enda dag, vilket är nytt rekord. Det förra rekordet, på 1 186 föremål, är från april 2017.

Mars: Auctionet når 350 000 medlemmar.

Februari: Den andra internationella utgåvan av Auctionet Magazine med fokus på Storbritannien släpps.

2019

December: Första miljonnoteringen uppnås på Auctionet när porträttet föreställande Sultan Ahmed III klubbas för 1 050 000 på Göteborgs Auktionsverks kvalitetsauktion.

November: Nummer sex av Auctionet Magazine släpps och innehåller en urvalskatalog inför den kommande kvalitetsauktionen. Katalogen distribueras i 70 000 exemplar.

Auctionets andra samlade kvalitetsauktion med över 20 deltagande auktionshus går av stapeln.

Auctionet når över 18 000 föremål på sajten.

The Auction Hub ansluter till Auctionet.

Augusti: Auctionet når 300 000 medlemmar.

Juni: Auctionets första gemensamma kvalitetsauktion med över 20 deltagande auktionshus går av stapeln.

Maj: Nummer fem av Auctionet Magazine släpps och innehåller en förhandskatalog inför den kommande kvalitetsauktionen. Katalogen distribueras i 80 000 exemplar.

April: Föremål för 1 miljard kronor har sålts på Auctionet sedan starten.

Januari: Nummer fyra av Auctionet Magazine släpps.

2018

December: Spaniens främsta auktionshus Balclis ansluter sig till Auctionet.

November: Auctionet når 250 000 medlemmar.

September: Den första internationella utgåvan av Auctionet Magazine släpps med fokus på den brittiska marknaden.

Juni: Välkända brittiska auktionshuset Dreweatts, grundat 1759, ansluter sig till Auctionet.

Maj: Nummer tre av Auctionet Magazine släpps.

Mars: Det 5 miljonte budet läggs på Auctionet. Budet läggs på en matsalsmöbel i 9 delar i gustaviansk stil.

Februari: Nummer två av Auctionet Magazine släpps.

Föremål för 750 miljoner kronor har sålts på Auctionet sedan starten.

2017

September: Auctionet lanserar "Auctionet Magazine", ett nytt magasin om konst, antikviteter och design.

Maj: Lars Lerins "Sömmerskans hus och ett hus bredvid" slår rekord i antal bud för ett föremål på Auctionet med 162 lagda bud av 13 olika budgivare.

April: Auctionet förvärvar södra Sveriges främsta auktionshus, Crafoord Auktioner i Lund. Traditionella slagauktioner ställs om till onlineauktioner. Kvalitetsauktioner och bokauktioner kvarstår som slagauktioner.

2016

November: Auctionet firar 5 år.

Auctionet når 150 000 medlemmar.

Över 12 000 föremål live på sajten.

Oktober: Föremål för 500 miljoner kronor har sålts på Auctionet sedan starten.

September: 1:a auktionshus i Storbritannien.

April: 1:a auktionshus i Danmark.

Över 10 000 föremål live på sajten.

Februari: 1:a utlämningsställe i Storbritannien ett stenkast från London Heathrow Airport.

2015

November: Auctionet når 100 000 medlemmar.

Maj: En förgylld Buddha från 1700-talet slår nytt rekord på sajten. Statyn har en spännande proveniens: den ägdes av Finlands berömda statsman Marskalk Gustaf Mannerheim. Priset blev hela 635 000 SEK.

April: Axel Johnson AB och Benjamin Otto investerar i Auctionet. Mer information om våra investerare hittar du här.

2014

December: Betalning med PayPal införs.

April: Paketleveranser lanseras. Nationalmuseum förvärvar sitt första föremål på Auctionet.com.

Mars: Auctionet.com startar i Tyskland och Finland. Både väletablerade auktionshus och nya företag integreras i snabb takt på auktionsplattformen.

Januari: iPhone-appen lanseras. Några månader senare lanseras även appen för Android.

2013

April: Över 50.000 medlemmar på Auctionet.

2012

September: Auctionet är Nordens näst största sajt för kvalitetssäkrade auktioner.

2011

Auctionet.com startas av Niklas Söderholm och ett team bestående av erkänt auktionserfarna specialister. Läs mer om människorna bakom Auctionet här.

2007

Sveriges mest välrenommerade auktionshus, Bukowskis, startar som första auktionshus i Sverige auktioner på nätet. I och med deras satsning på nätauktioner behöver köparna inte längre anpassa sig till speciella öppettider eller vara beroende av närhet till föremålen.

Antiken till 2006

Auktioner har alltid varit en viktig del av det lokala näringslivet, redan de gamla grekerna omsatte föremål på auktion. År 1637 när nederländarnas vilda spekulationer i tulpanlökar ledde till ett flertal konkurser, löstes dessa med hjälp av auktioner. Under 1700-talet skapades i England och Frankrike det vi idag kallar för traditionella slagauktioner för konst och antikviteter. I Sverige har vi haft auktioner i flera hundra år, allt från bondauktioner och stadsauktioner till kvalitetsauktioner av olika slag.