876841. MARCUS LARSSON. Tillskriven. Självporträtt. Olja på duk. Utförd omkring 1843.
19,5 x 16 cm.
2 böcker om konstnären medföljer:
Axel Gauffin; Simon Marcus Larsson, ett svenskt konstnärsöde, Stockholm 1907.
Axel Gauffin; Marcus Larsson, ett svenskt geni, Stockholm 1943.
Proveniens Hovintendent Gösta Stenman, Stockholm.
Intyg utfärdat av Axel Gauffin från 1942 medföljer.
Utställningar Simon Marcus Larsson, Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1944, katalognr 1.
19,5 x 16 cm.