MARCUS LARSSON. Tillskriven. Självporträtt. Olja på duk. Utförd omkring 1843.

876841. MARCUS LARSSON. Tillskriven. Självporträtt. Olja på duk. Utförd omkring 1843.

19,5 x 16 cm.
2 böcker om konstnären medföljer:
Axel Gauffin; Simon Marcus Larsson, ett svenskt konstnärsöde, Stockholm 1907.
Axel Gauffin; Marcus Larsson, ett svenskt geni, Stockholm 1943.

Proveniens
Hovintendent Gösta Stenman, Stockholm.
Intyg utfärdat av Axel Gauffin från 1942 medföljer.

Utställningar
Simon Marcus Larsson, Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1944, katalognr 1.

Uppfodrad på pannå, restaurerad.

Gör en kostnadsfri värdering!

19,5 x 16 cm.

Proveniens

Utställningar

Antal besök: 1 151