rimfrost - Ostermayer, Ernst L. 1912.

853300. rimfrost - Ostermayer, Ernst L. 1912.

olja/målning ombord. Signerad E. Lok nere till höger och daterad dec 8 bredvid 1912, märkt på baksidan signerad med bly Ernst L. Ostermayer München och *rime*, landskapsformat vinterlandskap i solnedgångens ljus, ca. 36 x 26 cm, i profilremsa, landskapet, porträtt- och hästmålaren Ernst Ludwig Ostermayer (Weilheim a. d. Teck *1868 - † 1918) var student vid Karlsruheakademin och Académie Julian i Paris, han studerade också med Roubaud i München och Haug i Stuttgart och var baserad i München från 1903, i den sista år av världskriget föll han som krigsmålare på västfronten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 512