797893. MATBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft.
Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Tredelad pelarfot. Utfällbara stödben. Tre iläggsskivor a 56 cm vardera. Diameter 110. Höjd 73 cm.
Slitage. Repor och märken. Mindre fanerskador. Något instabilt.