781255. BOKSKÅP, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.
Valnöt och valnötsrot. 6 hyllplan. Skuren dekor med bladverk, kannelyr och fjällskärningar.
Längd ca 97 cm, bredd ca 46 cm och höjd ca 205 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken.
Nyckel/nycklar finns.