AUTOGRAFER, på singel, av alla medlemmar i Beatles, 1963.

718365. AUTOGRAFER, på singel, av alla medlemmar i Beatles, 1963.

Skivomslag dubbelsignerad av John Lennon, Paul McCartney, George Harrison och Ringo Starr
Singel She loves you med B-sida I´ll get you
PROVENIENS:
Måndagen den 28 oktober 1963 var The Beatles i Borås.
The Beatles första utlandsbesök var en turné till Sverige 23 - 31oktober 1963. De uppträdde i Stockholm, Karlstad, Stockholm, Göteborg, Borås och Stockholm åter med ett framträdande i SVT pop-program Drop In.
De kom till Sverige som relativt okända. Jag hade hört dem på Radio Luxenburg. På den tiden var jag just 15 år och hade börjat låta håret växa, blivit ”Mods” och gillade all ny musik som kom från England. The Beatles var mina främsta idoler. Två dagar innan de lämnade London hade skivan ” She loves you” gått upp som nr 1 på Englands topplista. När de kom åter till London den 31 oktober var de plötsligt världsstjärnor och massor av deras fans möte dem på flygplatsen.
Måndagen den 28 oktober kom de till Borås från Göteborg. Där skrev de autografer och signerade skivor på Waidele, Borås främsta skiv- och musikaffär vid 16-tiden under en halvtimme. Jag var där och var en av ca 50- 60 som kom in och fick prata med de fyra grabbarna. Betydligt fler ville få autografer. Vid bordet satt de George, Paul, John och Ringo. Ringo rökte hela tiden. Georg sade inget och John och Paul pratade och skämtade mest hela tiden.
Ytterst få signeringar skedde efter besöket i Waidele av den samlade gruppen.
På den tiden kostade en singel 7 kr, Ep 11 kr och en Lp 25 kr.
Singel – ”She loves you” - hade kommit ut i Sverige i augusti och hade just nått topp på listan i Storbritannien samtidigt som de besökte Sverige. Jag fick alla de fyra Beatles att skriva sina autografer både på fram- och baksidan av min nyinköpta singelskiva.
Efter signeringen så mötte jag dem åter på Boråshallen, Bockasjögatan. Borås fina sporthall där de hade en konsert klockan 19.30. Där hade de en konsert för 2 500 betalande. Den absolut största publiken under sin turné. På de andra platserna hade de flera konserter per dag men för publik på 500 – 750 betalande. Jag betalade 7 kronor i entré. De var relativt okända då och var ett av flera band som uppträdde under kvällen. Bland annat Trio med Bumba och flera lokala band.
The Beatles spelade 9 låtar: Long Tall Sally, Please Please Me, I Saw Her Standing There, From Me To You, A Taste Of Honey, Chains, Boys, She Loves You och avslutade med Twist And Shout. De var första gången som jag upplevde en konsert där publiken skrek och i slutet hörde man knappt vad The Beatles sjöng.
Turnén var det första av två besök I Sverige. Året efter 1964, spelade de I Stockholm under somma ren. Det var deras sista uppträdande I Sverige.
Nyköping den 5 november 2017

Peter Eklund, Uppväxt I Borås.

Singel med repor, samt namnad med etikett av ägaren, omslag med skador, bär även ägarens signaturer.

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS:
Nyköping den 5 november 2017

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 17 498