686681. AXEL EINAR HJORTH. Bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Furu, ovalt med skålad bordsskiva, centralfot. Mått 70 x 55 cm, höjd 48 cm.
Bruks- och åldersslitage, smärre glipa på skivan, smärre repor och fläckar.
Axel Einar Hjorth (1888–1959)