493176. THEODOR LINDBERG. Nakenstudie, olja på duk, dubbelsignerad, 1800-talets andra hälft.
Ca 65 x 54 cm.
Gustaf Theodor Lindberg var bror till arkitekt Oskar Lindberg (1852-1916).
Se även dessa utrop.
Saknar ram. Dukskador med lagning och retuscher. Slitage. Fläckar.