MATGRUPP, 5 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
491765. MATGRUPP, 5 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Bord och fyra stolar. Fanerade med mahogny. Skuren dekor. Stolar med genombruten rygg, löss stoppad sits. Två iläggsskivor a 48 cm vardera. Diameter 110. Höjd 75 cm.
Bruksslitage. Klädsel med smärre slitage och någon fläck. Stolar något blekta. Skiva med mindre lagning.